zmień dział
Stopniowo, w miarę postępującej w firmach informatyzacji, zachodzi potrzeba kontroli legalności używanego w inch oprogramowania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom średnich i dużych firm krakowskich, stworzyliśmy specjalny dział zajmujący się przeprowadzaniem tego typu działań.
Z naszą pomocą i wspólnymi siłami uzyskają Państwo status firmy wolnej od nielegalnego oprogramowania, któremu przyglądają się coraz częściej funkcjonariusze wybranych organizacji, nakładając na firmy wielomilionowe kary za kradzież własności intelektualnej.
Ograniczenie piractwa komputerowego powoduje przyśpieszenie wzrostu sektora informatycznego, który jest siłą napędową rozwoju przedsiębiorstwa. Już dziś mogą Państwo zadzwonić do naszego konsultanta, który przedstawi dalsze szczegóły!
Wieści o przeszukaniu policyjnym dotyczącym legalności oprogramowania w firmie, w której ujawniono nielegalne programy, rozprzestrzeniają się w błyskawicznie. Informacja ta dociera do większości jej klientów, czego naturalną konsekwencją jest spadek wiarygodności przedsiębiorstwa i utrata dobrego imienia wśród kontrahentów. Ponadto, niektóre firmy, w których znaleziono nielegalne oprogramowanie, były zmuszone czasowo zawiesić działalność, gdyż zostały pozbawione podstawowych narzędzi do pracy oraz dostępu do swej elektronicznej dokumentacji. Przerwa w obsłudze klientów często oznacza dla firmy ich bezpowrotną utratę.
Wyniki potwierdzają, że piractwo komputerowe jest nadal ogromnym problemem w krajach Unii Europejskiej, gdzie wskaźnik wyniósł 35%. W celu zmniejszenia skali problemu, ogromne znaczenie będzie miało szybkie i sprawne implementowanie dyrektywy UE (Enforcement Directive), przyjętej w kwietniu 2004 r. Dyrektywa, obecnie w fazie implementacji w wielu państwach UE, zapewnia nowe, sprawdzone w praktyce metody zwalczania piractwa i podróbek.
„Termin wprowadzenia dyrektywy w życie upływa za 12 miesięcy. Zachęcamy więc wszystkie rządy, aby już dziś zaczęły szukać sposobów udoskonalenia systemu ochrony praw własności intelektualnej” powiedziała Beth Scott, wiceprezes Business Software Alliance. „Najnowsze wyniki badań pokazują, że należy dołożyć wszelkich starań, aby obniżyć wskaźniki piractwa i cieszyć się wynikającymi z tego korzyściami”.
„Działania policji, kampanie edukacyjne i skuteczne prawo, powodując zmniejszenie skali piractwa intelektualnego, mogą przynieść wymierne korzyści w postaci 250 tys. nowych miejsc pracy oraz ponad 18 mld euro dodatkowych wpływów z podatków” - szacuje Wiceprezes BSA, Beth Scott.
..czyli poradzić sobie z ewentualnym problemem nielegalnego oprogramowania w firmie?
Krok Pierwszy — KONTROLA SIECI
Zarząd oraz dział informatyki powinny sprawować pełną kontrolę nad danymi w firmowej sieci komputerowej.
Krok Drugi — INWENTARYZACJA OPROGRAMOWANIA
Ryzyko używania nielegalnego oprogramowania jest tym większe, im mniejsza wiedza o zasobach zgromadzonych w komputerach. Niezwykle istotne jest opracowanie spisu wszystkich programów zainstalowanych na firmowych komputerach, notebookach i serwerach, szczególnie w przypadku bezpośredniego dostępu pracowników do Internetu umożliwiającego im bez wiedzy administratora samodzielną instalację programów prosto z sieci. Należy też bezwzględnie przechowywać licencje na wszystkie zainstalowane programy.
Krok Trzeci — WERYFIKACJA LEGALNOŚCI OPROGRAMOWANIA
Najlepszym sposobem uzyskania wyczerpujących i aktualnych informacji o zainstalowanym w firmie programach jest audyt oprogramowania.
Krok Czwarty — POROZUMIENIE Z PRACOWNIKAMI
Warto zapoznać pracowników z zasadami użytkowania oprogramowania oraz podpisać porozumienia określające ich odpowiedzialność w zakresie przestrzegania ustalonych w firmie procedur dotyczących zasad używania oprogramowania (wzór porozumienia w załączniku).
Krok piąty — ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA OPROGRAMOWANIE
W większych firmach rozwiązaniem jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za zakup programów, ich instalację oraz za nadzór nad zasobami oprogramowania. W mniejszych instalowanie programów najlepiej powierzyć jednej osobie lub działowi. Zaoszczędzi to niespodzianek (zwłaszcza tych przykrych) w przyszłości.
Aby zorientować się, czy w firmowych komputerach zainstalowane są nielegalne kopie programów, warto odpowiedzieć sobie na pytania krótkiej ankiety.
Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „NIE” lub jeśli nie są Państwo pewni którejkolwiek z odpowiedzi, warto bardziej szczegółowo zbadać sytuację w Państwa firmie.
Ryzyko zwiększa się, jeśli Państwa przedsiębiorstwo czy instytucja kupiła oprogramowanie po niewiarygodnie okazyjnej cenie lub nabyła oprogramowanie przez Internet bez właściwej dokumentacji i dowodu zakupu.
źródło: www.bsa.org