zmień dział






Kasa fiskalna używana czy nowa?

Kasa fiskalna używana czy nowa?

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.02.28

Kasa fiskalna używana czy nowa?

Jaką kasę fiskalną wybrać? Używaną czy nową?

Prowadzenie działalności gospodarczej nigdy nie należało do łatwych zajęć i z pewnością nie wszyscy się do tego nadają. Niemniej jednak, jeżeli ktoś już wpadnie w wir takiego zajęcia i potrafi się w nim odnaleźć, to stosunkowo szybko może na tym bardzo wiele zyskać. Zanim jednak będziemy mogli spijać śmietankę z naszego biznesu, powinniśmy się zaopatrzyć w całe zaplecze gospodarcze, które jest zależne od charakteru naszej działalności. W większości przypadków będziemy potrzebować przede wszystkim towaru oraz kasy fiskalnej, aby móc prowadzić ewidencję obrotu w naszym interesie.


Początkujący przedsiębiorca stara się zazwyczaj liczyć każdy grosz, gdyż początki nigdy nie były łatwe. Wobec tego, nie ma nic dziwnego w tym, że próbujemy oszczędzić na niektórych elementach „wyposażenia” naszego biznesu. Jednym z takich elementów jest właśnie wspomniana już kasa fiskalna – czy jednak jest to urządzenie, na którym warto oszczędzać?
W celu odpowiedzi na to pytanie warto sięgnąć po nieco więcej informacji na temat urządzeń fiskalnych. Każde z nich posiada specjalny moduł pamięci fiskalnej, dzięki któremu dokonywana jest rejestracja wszystkich zdarzeń związanych ze sprzedażą. Nie istnieje możliwość żadnej modyfikacji tych danych, co ogranicza w dużym stopniu możliwość manipulacji oraz oszustw podatkowych. Niemniej jednak, w kasie fiskalnej istnieje również wiele elementów, które możemy bez przeszkód modyfikować – nazwa, adres, zaprogramowane towary itp. Stały pozostaje jednak numer NIP, który jest na stałe powiązany z danym urządzeniem od momentu dokonania fiskalizacji, czyli aktywacji kasy. Taki zabieg sprawia, że z tej kasy będzie mógł korzystać tylko i wyłącznie ten przedsiębiorca, który ją zakupił. Widzimy już bardzo prosty wniosek – funkcjonowanie urządzeń fiskalnych na rynku wtórnym jest bardzo ograniczone.


Wymiana modułu fiskalnego nie jest możliwa we wszystkich urządzeniach fiskalnych. Jest to bowiem czynność regulowana przez kilku warunków, jakie muszą zostać spełnione przed rozpoczęciem takiej operacji. Po pierwsze, należy sprawdzić ważność homologacji – jeżeli jej okres się skończył i nie pozostał przedłużony, to kasa nie spełnia wymogów Urzędu Skarbowego. Druga sprawa dotyczy konieczności posiadania dowodu zakupu kasy fiskalnej w postaci faktury VAT. Trzeba pamiętać podczas zakupu o tym, aby został nam wydany właśnie taki dokument. Ostatnia sprawa to wyrejestrowanie oraz zamknięcie kasy – powinniśmy się upewnić, że poprzedni przedsiębiorca dokonał wszystkich formalności związanych z dostarczeniem dokumentów do fiskusa oraz wyrejestrowaniem kasy fiskalnej.


Zanim zdecydujemy się na zakup używanej kasy fiskalnej, warto pomyśleć nad kilkoma aspektami takiego przedsięwzięcia. Naturalnie, dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie zazwyczaj zaoszczędzić nieco pieniędzy – czy jednak naprawdę warto? Kupując używaną kasę fiskalną nie otrzymujemy gwarancji na jej poprawne działanie, gdyż nikt nam nie udzieli takiego zapewnienia w stosunku do urządzenia z drugiej ręki. W najgorszych przypadkach może okazać się, że urządzenie w niedługim czasie od zakupu ulegnie awarii, której naprawa będzie mało opłacalna. Kolejna sprawa jest związana z brakiem możliwości otrzymania zwrotu za zakup kasy fiskalnej. Trzeba bowiem wiedzieć, że każdy przedsiębiorca może złożyć wniosek, na podstawie którego otrzyma zwroty części kwoty, jaka została wydana na zakup urządzenia fiskalnego. W momencie zakupu używanej kasy fiskalnej, nie mamy niestety szans na otrzymanie takiego zwrotu. To jednak jeszcze nie wszystko, gdyż podczas rozkręcania firmy bardzo ważny jest czas – nie bez powodu mówi się w końcu o tym, że czas to pieniądz. Procedura związana z zakupem oraz przygotowaniem do działania używanej kasy fiskalnej, to proces mogący trwać nawet kilka tygodni.


kasa fiskalna Posnet ErgoNa samym końcu tego obfitego artykułu, dobrze będzie się przyjrzeć jeszcze jednej ważnej kwestii, jaką niewątpliwie jest koszt wymiany modułu fiskalnego oraz opłacalność takiego przedsięwzięcia. Cena wymiany modułu fiskalnego plasuje się w granicach od 700 do 1000 złotych. Dokładna cena jest zależna przede wszystkim od modelu oraz producenta danego urządzenia.


Podsumowując cały artykuł można zadać jedno pytanie – czy stać mnie na kupno używanej kasy fiskalnej? Oszczędzenie pieniędzy poprzez zakup używanego urządzenia jest w tym przypadku tylko pozorne i może się okazać bardzo kiepskie w skutkach. Jak zostało wspomniane wyżej, sama wymiana modułu może kosztować nawet do 1000 złotych. Dodajmy do tego jeszcze brak gwarancji oraz niemożność ubiegania się o zwrot części pieniędzy, jakie zostały na takie urządzenie przeznaczone. Gdyby było jeszcze tego mało, to czas związany z uruchomieniem takiej kasy może być niemiłosiernie długi i trwać nawet do kilku tygodni. Czy w perspektywie tych informacji, kupno używanej kasy fiskalnej nadal wydaje się być rozwiązaniem lepszym na początek i dającym możliwość zaoszczędzenia paru złotych? Na to pytanie każdy przedsiębiorca powinien sobie odpowiedzieć samodzielnie, chociaż stosowna odpowiedź nasuwa się sama.

 

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu