zmień dział


Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58


Aktualności

Radiowy internet w całym świętokrzyskim

Radiowy internet w całym świętokrzyskim Latem przyszłego roku z usługi radiowego dostępu do internetu będzie mogła korzystać większość mieszkańców województwa świętokrzyskiego, informuje PAP. Sieć powstanie dzięki dofinansowaniu z Funduszy Strukturalnych UE.
Wojewoda świętokrzyski Włodzimierz Wójcik podpisał umowę z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK) o dofinansowanie projektu "E-świętokrzyskie - budowa sieci radiowej" w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu wynosi ponad 7,6 mln zł, a kwota dofinansowania - 3 mln zł.

Celem projektu jest uruchomienie szerokopasmowej sieci teleinformatycznej umożliwiającej dostęp do internetu. Z usługi będą mogli korzystać odbiorcy indywidualni oraz samorządy, instytucje i firmy. Sieć radiowa ma docierać do miejsc pozbawionych obecnie jakichkolwiek możliwości korzystania z tego typu usług.

"Technologia, która będzie zastosowana, umożliwia doprowadzenie tego sygnału nawet w obszarach, gdzie nie ma widoczności między sygnałem nadawczym a źródłem odbioru. Dla naszego regionu, który charakteryzuje się górzystością jest to technologia w sam raz" - powiedział PAP dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Artur Bartosik.

Wicedyrektor NASK Maria Trąmpczyńska powiedział PAP, że budowa sieci radiowej w ramach E-świętokrzyskie jest praktycznie pierwszym takim projektem w Polsce. W regionie powstanie infrastruktura radiowa obejmującą sześć stacji bazowych, które powinny objąć 64 procent powierzchni województwa. W kolejnych latach w ramach ewentualnych kolejnych dofinansowań można będzie pokryć siecią radiową całą
Powrót