zmień dział


Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58


Aktualności

Google i Sun łączą siły

Google i Sun łączą siły Czy partnerstwo Sun i Google może zagrozić pozycji Microsoftu na rynku programów biurowych? Niektórzy spodziewają się, że tak. Inni mówią, że podpisane wczoraj porozumienie pomiędzy tymi firmami służy tylko stworzeniu medialnego szumu.
Wczoraj Google i Sun podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy. Z całą pewnością partnerzy będą się wzajemnie promować.

Dzięki porozumieniu, Google Toolbar będzie umożliwiał pobieranie darmowego oprogramowania umieszczonego w serwisie Java.com. Sun zyska więc nowy kanał do dystrybucji swoich programów, ale czy z partnerstwa wyniknie coś więcej?

Scott McNealy, CEO Sun, powiedział, że Google będzie "wykorzystywać okazję" do promowania programów Sun, w przyszłości także pakietu biurowego OpenOffice i systemu Solaris. Ta (okazja) może polegać na "powiązaniu" wymienionych aplikacji z Google Toolbar.

Inne szczegóły porozumienia pomiędzy Sun i Google nie zostały podane do wiadomości. Informacje podawane przez zagraniczną prasę wydają się tylko wariacjami na temat mętnych (choć entuzjastycznych) wypowiedzi szefów Google i Sun.

W prasie pojawiły się także spekulacje, że Google i Sun chcą stworzyć wersje pakietu biurowego OpenOffice, która mogłaby działać przez przeglądarkę. Żadne wiążące deklaracje w tej sprawie jednak nie padły.

John R. Rymer z Forrester Research zauważa, że OpenOffice juz jest dobrą alternatywą dla MS Office. Jeśli więc Google w jakikolwiek sposób wesprze projekt, to możemy mieć do czynienia z zagrożeniem dominującej pozycji Microsoftu na rynku programów dla biur.

Natomiast zdaniem analityka Roba Enderle partnerstwo Sun i Google wcale nie ma głębokiego charakteru i ma służyć jedynie wywołaniu szumu medialnego wokół przedsiębiorstw.

Powrót