zmień dział


Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58


Aktualności

Singularity - nowy system Microsoftu

Singularity - nowy system Microsoftu Firma z Redmond pomimo dominującej na rynku pozycji ciągle inwestuje w oprogramowanie. Oprócz oczekiwanego Windows Visty równolegle tworzy mniej spektakularny ale równie interesujący system operacyjny. Co ciekawe, projekt powstaje "od zera" i nie ma nic wspólnego z Windowsem...
Celem programistów jest stworzenie systemu operacyjnego, który byłby niezawodny. Singularity ma już 300 000 linii kodu. Tworzony jest w języku C# (i jego odmianach powstałych specjalnie do tego celu), mimo to nie korzysta z CLR czy Java Virtual Machine. Całość kompilowana jest w środowisku Bartok, również rozwijanym przez Microsoft. Do tej pory stworzono mikrokernel. Teraz zespół aktywnie pracuje nad obudowaniem jądra kolejnymi komponentami.

Póki co, nowe idee powstałe przy pracach nad Singularity sprawdzają się na tyle, że niektóre już zostały zaimportowane przez zespół programistów Windowsa. Singularity jest więc również swoistego rodzaju poligonem eksperymentalnym dla innych produktów Microsoftu.

Warto dodać, że Singularity to największy zespołowy projekt pracowników Microsoftu. Przy pracach uczestniczy około 35 specjalistów z dziedzin takich jak: sieci komputerowe, systemy operacyjne czy betatesting. Opinii publicznej został zaprezentowany m.in. podczas konferencji USENIX.

Powrót