zmień dział


Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58


Aktualności

Microsoft chce współpracować z Open Source

Microsoft chce współpracować z Open Source Microsoft poinformował o prowadzeniu prac, których celem jest poprawa jakości współpracy pomiędzy programami Microsoftu a opensource'owymi aplikacjami. Podczas LinuxWorld w San Francisco wystąpił Bill Hilf, który odpowiedzialny jest w firmie Billa Gatesa za nadzorowanie wspomnianych działań.
W laboratorium Microsoftu pracuje około 300 komputerów stacjonarnych oraz serwery. Uruchomionych jest na nich wiele systemów, poczynając od Uniksa, a na Windows Vista kończąc. Hilf poinformował, że podczas prób wymuszenia bezproblemowej wymiany danych pomiędzy różnymi systemami operacyjnymi rozwiązano sporo problemów.

Dużo wysiłku włożono we współpracę Linuksa z microsoftowym Active Directory i w końcu stworzono aplikację Centrify, która ma tę współpracę wspomagać.

Pracujący w laboratorium zespół składa się z uniksowych i linuksowych programistów oraz administratorów. Niejako przy okazji zajmują się oni poprawianiem błędów znalezionych w opensource'owych aplikacjach. Udało im się na przykład usunąć problem, który uniemożliwiał wykorzystywanie linuksowego komunikatora Gaim w sieci MSN. Microsoft nigdy dotychczas nie wspomagał multikomunikatorów. To mógł być pierwszy przypadek, gdy Microsoft pomógł obcemu komunikatorowi w łączeniu się z siecią MSN - powiedział Hilf.

Dziełem wspomnianej grupy programistów jest również poprawka R2 dla Windows Servera 2003. Umożliwi ona uruchamianie uniksowych programów pod kontrolą tego systemu.

Także i głośna w ostatnim czasie microsoftowa powłoka (shell) Monad będzie bardziej przyjazna dla użytkowników Uniksa. Hilf pokazał, że pozwala ona na wykorzystanie uniksowych komend w środowisku Windows.
Powrót