zmień dział


Kasa fiskalna online od 1 stycznia 2021 w gastronomii

Kasa fiskalna online od 1 stycznia 2021 w gastronomii

Data: Tuesday, January 28, 2020

  1. Kasa fiskalna online w gastronomi
  2. Kasa fiskalna online - co zmieni w branży?

  Kasa fiskalna w branży gastronomicznej wymagana będzie od 1 lipca 2020 rokuKolejny etap wprowadzania kas fiskalnych online przed nami. Już od 1 stycznia 2021 roku w takie urządzenie będą musieli zaopatrzyć się przedstawiciele branży gastronomicznej, hotelarskiej, a także sprzedaży węgla.

Co to jest kasa fiskalna online? Stali czytelnicy naszego portalu pewnie już wiedzą, ale dla pewności przypominamy. To takie urządzenie, które przekazuje w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni informacje z kas rejestrujących do systemu informatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej - do Centralnego Repozytorium Kas. Każda usługa zostanie w tym systemie rozliczona w określonych odstępach czasu.

Kasa fiskalna online w gastronomi

Kasa fiskalna online jako pierwsza pojawiła się w warsztatach samochodowych, u wulkanizatorów oraz na stacjach paliw. Następna w kolejności jest branża HoReCa, czyli właściciele restauracji oraz hoteli. Dokładnie jest to opisane w artykule 145b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Czytamy tam o przedsiębiorcach, którzy ,,świadczą usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania". I choć pandemia koronawirusa opóźniła wejście kas fiskalnych online (pierwotnie miały obowiązywać od 1 lipca 2020), to w końcu będzie trzeba je nabyć.   

Oznacza to, że kasa fiskalna online powinna pojawić się w restauracjach, bufetach, stołówkach kawiarniach, barach, smażalniach, pijalniach, lodziarniach, ale także w lokalach utworzonych na terenie kin, stadionów czy innych placówek. Na portalu Cena Biznesu czytamy także, że ,,(...) kasy fiskalne online będą musieli zakupić także właściciele placówek gastronomicznych w obrębie m.in. hoteli, pensjonatów, domów wypoczynkowych, moteli, schronisk, pól campingowych i zajazdów".

Kasa fiskalna online - co zmieni w branży?

Kasa fiskalna online w branży gastronomicznej będzie obowiązkowa od 1 stycznia 2021 roku. My jednak zachęcamy, żeby zakup urządzenia nie został zostawiony na ostatnią chwilę. Można zrobić to wcześniej, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że kasa zostanie uruchomiona zgodnie z terminem, a my będziemy mieli czas na naukę jej obsługi.

W samym przedsiębiorstwie zmieni się niewiele. Transakcje nadal będą nabijane na kasę w taki sam sposób, a klientowi należy wydać paragon. Pamiętać należy, że w momencie gdy potrzebna jest faktura VAT, na paragonie musi znajdować się NIP. Kasa fiskalna online jest w stanie samodzielnie pobierać aktualizację, a także przesyłać dane do urzędów skarbowych. Użytkownik nie musi więc o tym pamiętać, co tylko powinno usprawnić pracę.

 

Kasy fiskalne online to temat, który interesuje wszystkich właścicieli lokali gastronomicznych. Warto dopilnować, aby urządzenie było dopasowane do rozmiaru działalności, którą prowadzimy. W tym celu warto porozmawiać ze specjalistą, by dowiedzieć się jakie urządzenie fiskalne będzie najlepsze. W firmie ESC chętnie odpowiemy na każde pytanie i rozwiejemy Wasze wątpliwości, co do zakupu tego urządzenia.

Kontakt do nas:

tel. (12) 656-51-58 lub sprzedaz@escsa.pl

Dodane przez PM

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu