zmień dział


Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58


Aktualności

Otwarcie technologii Skype

Otwarcie technologii Skype Producent komunikatora Skype poinformował o otwarciu swojej technologii dla deweloperów. Oznacza to, że programiści będą mogli integrować swoje aplikacje oraz serwisy internetowe z komunikatorem oraz usługami Skype.
Firma Skype Technologies udostępniła deweloperom narzędzia SkypeWeb oraz SkypeNet API. Nie tylko umożliwią one komunikację z innymi komunikatorami. Programiści będą mogli wykorzystać udostępnioną technologię w swoich własnych aplikacjach, na stronach internetowych oraz wszelkich innych obiektach wykorzystujących język HTML.

Wszystko to w ramach nowego programu Skype Developer Program, który od pewnego czasu dostępny jest już w ramach społeczności partnerów i deweloperów zrzeszonych z producentem Skype.

Otwarcie technologii dziwnym trafem zbiega się z oficjalnym uruchomieniem komunikatora Google Talk, który na razie umożliwia jedynie rozmowy głosowe i tekstowe. Mimo, iż Google Talk ma na razie ograniczoną funkcjonalność, wielu obserwatorów rynku przewiduje, że może wkrótce stać się poważnym zagrożeniem dla dotychczasowych aplikacji do komunikowania się. Do jego atutów można zaliczyć fakt, że jest zintegrowany z usługami Google (Gmail, Google Desktop) oraz to, że jest oparty na otwartym protokole Jabber.

Tymczasem Skype Technologies zapewnia, że otwarcie dla deweloperów wiąże się z drugą rocznicą uruchomienia komunikatora. Nie ulega jednak wątpliwości, że ruch producenta związany jest z chęcia zwiększenia udziału w rynku komunikatorów, a Google Talk, nawet w obecnej fazie beta, stanowi kolejnego chętnego do podziału tortu.

Niedawno firma Skype Technologies pochwaliła się, że jej komunikator został ściągnięty już ponad 150 mln razy w 225 krajach świata. Skype ma już także ponad 51 mln zarejestrowanych użytkowników, z których 2 miliony otworzyło konta SkypeOut, usłudze umożliwiającej telefonowanie z komunikatora na telefony stacjonarne i komórkowe.

Co ciekawe, Polacy są jednym z najliczniejszych narodów korzystających ze Skype - już kilka miesięcy temu ich liczbę szacowano na blisko 3 miliony osób. Opierając się zatem na statystykach Megapanelu PBI, można zatem śmiało powiedzieć, że to drugi z najpopularniejszych programów do komunikowania się w Polsce.
Powrót