zmień dział

System ERP - co to jest i kto go potrzebuje?

System ERP - co to jest i kto go potrzebuje?

Available languages:

ERP

Bardzo często zdarza się, że kluczowe informacje firmowe są rozproszone w kilku, a nawet kilkunastu bazach danych lub programach. Niejednokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją, kiedy dane o stanach magazynowych znajdowały się w jednym programie, informacje przekazywane od handlowców w innej bazie danych, a niezbędne informacje o klientach w zupełnie innym programie. Wiele firm dostrzega dzisiaj konkretne korzyści płynące z integracji poszczególnych działów – ich połączenie umożliwia bowiem, między innymi, łatwiejszy przepływ istotnych informacji – i chce wprowadzić odpowiednie zmiany w ramach własnej organizacji. W takim przypadku naprzeciw potrzebom wychodzi system ERP. 

Co to jest system ERP?

Rynek oprogramowania dla firm stale się rozwija, odpowiadając na potrzeby klientów. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie najpopularniejsze systemy ERP, które mają za zadanie uprościć zarządzanie zasobami danego przedsiębiorstwa. Co to jest oprogramowanie ERP? System ERP (planowanie zasobów przedsiębiorstwa - enterprise resource planning – skrót ERP) integruje różne funkcje i działy w firmie w jedną całość, dzięki czemu zarządzanie jest znacznie łatwiejsze. Definicja systemu klasy ERP zakłada, że pod względem operacyjnym polega on na korzystaniu ze wspólnych danych przez różne funkcjonalności lub moduły systemu klasy ERP. 

Dzięki pracy na wspólnej bazie danych w ramach jednego systemu ERP, pracownicy z różnych działów przedsiębiorstwa mają zawsze dostęp do aktualnych i poprawnych informacji, co wpływa na efektywność pełnionych przez nich obowiązków. Chociaż dostęp do kluczowych informacji o firmie w programie klasy ERP jest prosty, warto zwrócić uwagę, że w systemach ERP wymaga się od użytkownika autoryzacji dostępu. To bardzo pomocne w kontrolowaniu dostępu do informacji poszczególnych pracowników - jego zakres będzie uzależniony od stanowiska danej osoby w firmie. 

Co daje system ERP?

Dlaczego w praktyce warto wdrożyć we własnej firmie system informatyczny ERP? Przede wszystkim ze względu na to, że umiejętnie dopasowane oprogramowanie klasy ERP dla firm może mieć wyraźny wpływ na efektywność jej działania. Najczęściej programy ERP umożliwiają firmom lub organizacjom powiązanie kilku podstawowych obszarów działalności takich jak: księgowość, kadry-płace, sprzedaż, gospodarka magazynowa i CRM w jednym spójnym systemie. W wersjach rozbudowanych programów typu ERP możemy mieć do dyspozycji również zarządzanie usługami, produkcją lub logistyką. 

Zazwyczaj na specjalne zamówienie można wdrożyć szereg funkcji uzupełniających tworzonych zgodnie ze specyficznymi potrzebami danej organizacji. Warto pamiętać, że nawet najmniejsza firma będzie pracować dużo efektywniej po wdrożeniu systemu ERP. Modułowa budowa programów klasy ERP pozwala na ich późniejszą rozbudowę w miarę rosnących potrzeb rozwijającego się przedsiębiorstwa. To wszystko sprawia, że najlepsze systemy informatyczne ERP w Polsce cieszą się popularnością.

Wady i zalety ERP

Współcześnie odpowiednio dostosowane do potrzeb firmy rozwiązania klasy ERP mogą okazać się bardzo pomocnym narzędziem, efektywnie wpływającym na jej codzienną pracę. Tym bardziej, że rynek ERP w Polsce ma naprawdę wiele do zaproponowania swoim klientom. Po co w takim razie wdrażać system ERP? Jakie korzyści można w ten sposób uzyskać?

  • Po pierwsze: zintegrowane systemy informatyczne klasy ERP pozwalają firmie w praktyce na widoczne, pełniejsze spożytkowanie posiadanych środków. 
  • Po drugie: oprogramowanie typu ERP umożliwia skuteczne i przede wszystkim – sprawne przetwarzanie danych istotnych dla firmy, w związku z tym, wpływa także na prostsze podejmowanie decyzji.

Wiedząc, jak działa system ERP i jakie korzyści ze sobą niesie, warto zastanowić się nad jego zastosowaniem we własnej firmie. Kto w takim razie potrzebuje systemu ERP? Systemy ERP są szczególnie warte uwagi, jeśli zależy nam na efektywnym połączeniu poszczególnych działów funkcjonujących w obrębie jednej organizacji.

Jaki system ERP wybrać?

Wybór systemu ERP powinien być podyktowany indywidualnymi oczekiwaniami i potrzebami firmy, w której docelowo ma zostać wdrożony, dlatego warto je określić jeszcze zanim rozpocznie się poszukiwania odpowiedniego oprogramowania. Ponadto, zwykle nie bez znaczenia pozostaje również kwestia ceny systemu ERP. W praktyce, to ile kosztuje system ERP, jest uzależnione od wielu czynników. W związku z tym, dobrym rozwiązaniem będzie skonkretyzowanie własnych możliwości finansowych i szukanie systemów klasy ERP, które będą im odpowiadały. Wskazane jest sprawdzenie różnych przykładów systemów ERP, zapoznanie się z ich funkcjonalnościami, porównanie poszczególnych rozwiązań i podjęcie racjonalnej decyzji. 

Jakie systemy ERP są dostępne w naszej ofercie?

Comarch ERP Optima Comarch ERP Optima.  Program ERP do zarządzania i księgowości dla małych, średnich firm i biur rachunkowych. System jest łatwy w obsłudze, co może mieć bardzo duże znaczenie z punktu widzenia użytkujących go pracowników. Comarch ERP Optima składa się z modułów handlowych, magazynowych, księgowych, kadrowo – płacowych, modułów raportów i analiz, modułów CRM i serwisu oraz aplikacji i rozwiązań mobilnych.  Dowiedz się więcej...

 

       

enova365 System ERPenova365 System ERP.  Zintegrowany, wielomodułowy system typu ERP, który z łatwością można dopasować do zmieniających się wraz z rozwojem firmy potrzeb. System jest bowiem skalowalny. ENOVA 365 bazuje na modułach: handel, finanse, personel oraz CRM. Co więcej, oprogramowanie można bez problemu dostosować do aktualnych oczekiwań klienta.    Dowiedz się więcej...

 

 

Comarch ERP XLComarch ERP XLZintegrowany system ERP, który charakteryzuje się budową modułową. System bazuje na kilkunastu modułach, między innymi takich jak: produkcja, zabezpieczanie danych, handel i dystrybucja, kadry i płace, analizy i raporty czy finanse i księgowość. Moduły działające w ramach systemu Comart ERP XL można z łatwością dostosować do bieżących oczekiwań firmy, dzięki czemu oprogramowanie cechuje się bardzo dużymi zdolnościami adaptacyjnymi.  Dowiedz się więcej...

 

   

BILANSBILANS.  - Zintegrowany program klasy ERP do zarządzania przedsiębiorstwem dla średnich i dużych przedsiębiorstw. BILANS składa się z modułu handlowo – magazynowego, modułu internetowego, finansowo – księgowego, modułu analiz, płacowo – kadrowego, replikacji, produkcji, modułu kasy komputerowej oraz modułu OLAP, czyli modułu analiz wielowymiarowych.  Dowiedz się więcej...

 

 

W ofercie ESC S.A. znajdą Państwo nowoczesne systemy klasy ERP, które są bardzo dobrze przemyślane i skonstruowane z myślą o potrzebach potencjalnych klientów. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą mieć Państwo wobec nich różne oczekiwania, stąd w ofercie aż cztery różne systemy. Dzięki temu, klienci mają szansę zdecydować na rozwiązanie, które najlepiej odpowiada ich wymaganiom. Jesteśmy świadomi tego, jak duże znaczenie może mieć odpowiednio dopasowany system ERP dla sprawnego funkcjonowania firmy i jak wiele korzyści jest w stanie nieść ze sobą jego wdrożenie. 

Pragniemy wspomagać Państwa w unowocześnianiu własnych firm i wprowadzaniu do ich działalności nowoczesnych rozwiązań. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu. Nasze doświadczenie, wysokie kompetencje, profesjonalizm oraz przede wszystkim – zorientowanie na potrzeby klientów to powody, dla których warto zaufać ofercie ESC S.A.

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl