zmień dział


Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58


Aktualności

Afryka - śmietnisko cyberświata

W świetle prawa stary sprzęt elektroniczny powinien zostać oddany do recyklingu lub przekazany krajom rozwijającym się aby mógł służyć dalej. W praktyce stare komputery najczęściej trafiają do Afryki, gdzie stają się niezwykle toksycznymi śmieciami - donosi organizacja Basel Action Network.
Międzynarodowe przepisy pozwalają na eksport używanego sprzętu do krajów rozwijających się, aby możliwe byłe wyrównanie różnic technologicznych na świecie. Idea tego przepisu wydaje się słuszna, ale w praktyce wykorzystuje się go jako furtkę do procederu wywożenia śmieci.

Analitycy Gartnera potwierdzają obawy Basel Action Network. Z przeprowadzonych we wrześniu badań wynika, że zaledwie 36% starych komputerów eksportowanych do Afryki w roku 2004 rzeczywiście przeznaczono do pracy.

Według danych Gartnera wyeksportowano 152 miliony maszyn z czego wynika, że ponad 97 milionów zalega na śmietniskach.

Sprzęt elektroniczny produkowany jest z użyciem metali ciężkich i wielu trucizn takich jak polichlorowane bifenyle (PCB). Trucizny te przenikają do środowiska i powodują skażenie środowiska (planktonu rybnego, zwierząt wodnych) po czym wracają do ludzi w pokarmie.

Sprawa jest tym bardziej szokująca, że techno-śmieci trafiają do społeczeństw, które są zbyt biedne, aby cieszyć się korzystaniem z tego, co później powoduje ich skażenie.
Powrót