zmień dział


Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58


Aktualności

Pierwszy wirus na Windows Vista

Pierwszy wirus na Windows Vista Kto by przypuszczał, że tak szybko najnowszy system Microsoftu, będący ciągle w fazie rozwojowej, zostanie zaatakowany przez wirusa komputerowego? W dodatku, miejscem ataku stał się fragment systemu, w którym programiści z Redmond pokładali największe nadzieje...
Wirus wykorzystuje nowy shell o nazwie kodowej Monad, zaprezentowany w becie Windowsa Visty. Shell ów, w odróżnieniu od graficznego interface'u produktów z Redmond, gdzie głównie używa się myszy, pozwala na konstruowanie potężnych poleceń zarządzających systemem operacyjnym.

Programista o pseudonimie "Second Part To Hell" stworzył wirusa 21 lipca, czyli zaledwie kilka dni po tym, jak Monad został opublikowany przez Microsoft. F-Secure, firma związana z bezpieczeństwem komputerowym, badająca nowego wirusa, nadała mu kryptonim Danom (Monad, czytane wstecz).

Na szczęście, Danom nie powoduje wielkich szkód w systemie, jest to tak zwany proof-of-concept virus, zatem jego jedynym celem jest dowieść, że zabezpieczenia Microsoftu da się przełamać, a jednocześnie nie robić z tego użytku.

Dlaczego pisanie wirusów na nowy Windows Vista jest takie proste? Zdaje się Microsoft, chcąc upodobnić swojego shella do powłok znanych z Linuksa (np. Basha), skomplikował go do tego stopnia, że chyba sam stracił nad nim kontrolę.

Micorosoft nie wydał jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie wirusa.
Powrót