zmień dział


Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58


Aktualności

W Bielsku-Białej ruszyła pierwsza instalacja WiMAX w Polsce

W Bielsku-Białej ruszyła pierwsza instalacja WiMAX w Polsce Trzy firmy: Alvarion, Intel i SferaNET poinformowały o uruchomionej w Bielsku-Białej pierwszej w Polsce i jednej z pierwszych w Europie komercyjnych instalacji WiMAX. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego standardu komunikacji bezprzewodowej SferaNET oferuje swoim klientom praktycznie nieograniczony dostęp do Internetu na terenie całego miasta.
Trzy firmy: Alvarion, Intel i SferaNET poinformowały o uruchomionej w Bielsku-Białej pierwszej w Polsce i jednej z pierwszych w Europie komercyjnych instalacji WiMAX. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego standardu komunikacji bezprzewodowej SferaNET oferuje swoim klientom praktycznie nieograniczony dostęp do Internetu na terenie całego miasta.

Nowoczesna sieć bezprzewodowa została zbudowana przez firmę SferaNET - lokalnego operatora, z wykorzystaniem sprzętu Alvarion. W centrum miasta zainstalowany został nadajnik, którego zasięg obecnie wynosi 30 kilometrów. W najbliższych tygodniach urządzenie zostanie przeniesione na komin Elektrociepłowni Bielsko-Biała, co zwiększy zasięg do około 50 kilometrów. Z nowoczesnej sieci korzysta już wiele instytucji oraz firm, m.in. szpital pediatryczny, szpital onkologiczny i szkoła muzyczna. W ciągu najbliższych miesiący w sprzedaży pojawią się odpowiednie urządzenia odbiorcze dla klientów końcowych, które zapewnią tani, szybki i bezprzewodowy dostęp do Internetu również odbiorcom indywidualnym.

Stworzenie systemu bazującego na standardzie WiMAX było możliwe dzięki innowacyjnemu układowi Intel PRO/Wireless 5116. Zaprezentowany w kwietniu tego roku nowy produkt Intela umożliwia budowę tanich i szybkich modemów bezprzewodowych wspierających WiMAX. Zastosowanie szerokopasmowego interfejsu Intel PRO/Wireless 5116 sprawia, że urządzenia pochodzące od różnych producentów mogą ze sobą bezproblemowo współpracować w oparciu o jeden standard.

Powrót