zmień dział


Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58


Aktualności

Aktualizacja VAT na produkty spożywcze i usługi kosmetyczne

Aktualizacja VAT na produkty spożywcze i usługi kosmetyczne

Od 1 kwietnia 2024 r. nastąpi zmiana w przepisach dotyczących VAT. Będzie dotyczyła produktów spożywczych oraz branży beauty.

 

 

Do tej pory żywność korzystała ze stawki 0%, natomiast teraz będzie opodatkowana 5-procentową stawką VAT. Dotyczy to artykułów takich jak mięso, ryby, mleko, produkty mleczne, jaja, miód, orzechy, warzywa, owoce i ich przetwory, tłuszcze jadalne, zboża oraz pieczywo. Zmiana ta wprowadza koniec czasowego obniżenia VAT, które miało na celu łagodzenie skutków inflacji.

W branży kosmetycznej również nastąpią zmiany. Usługi kosmetyczne, które dotychczas były opodatkowane 23% stawką VAT, od kwietnia będą podlegać 8% VAT. Obejmuje to zabiegi pielęgnacyjne, manicure, pedicure, stylizację brwi i rzęs, przekłuwanie uszu, a także doradztwo w zakresie urody. Zmiana ta nie dotyczy jednak zabiegów inwazyjnych, takich jak tatuaże, piercing, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej, które pozostają poza zakresem obniżonej stawki.

Ze względu na zmiany, kasy fiskalne wymagają przeprogramowania stawek VAT. Obowiązuje to przedsiębiorców będących „vatowcami” pracujących w ww. branżach.

W przypadku osób pracujących na oprogramowaniu sprzedażowym i drukarkach fiskalnych, zmiany dokonuje się w programie. Natomiast warto wcześniej wykonać zerowanie drukarki, aby uniknąć blokady w pierwszym dniu sprzedaży

Termin na przeprogramowanie urządzeń jest krótki, ponieważ w do 31 marca wystawiamy paragony po obecnych stawkach, a od 1 kwietnia już w nowych.

Zapraszamy do kontaktu, w celu umówienia dogodnego terminu serwisie fiskalnym.

 

Skontaktuj się z nami pod numerem:

+48 12 656 51 58 (ul. Mieszczańska 19, 30-313 Kraków)

lub

+48 12 656 33 64 (Os. Teatralne 3, 31-945 Kraków).

Powrót