zmień dział


Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58


Aktualności

Jednolity Plik Kontrolny dla wszystkich od 1 stycznia 2018!

Jednolity Plik Kontrolny - JPK - Ministerstwo Finansów

Już 1 stycznia 2018 Jednolity Plik Kontrolny (JPK) będzie obowiązywać wszystkich przedsiębiorców, w tym właścicieli mikroprzedsiębiorstw.

Przez mikroprzedsiębiorstwo rozumie się każdą firmę zatrudniającą do 10 osób, z rocznym obrotem netto lub sumą aktywów bilansu nieprzekraczającymi 2 mln euro. Do wysyłania plików JPK będą zobligowane także jednoosobowe działalności gospodarcze, nawet jeśli nie zatrudniają żadnych pracowników. 

Podstawowym dokumentem, przesyłanym  do fiskusa  przez mikroprzedsiębiorstwa, będzie szczegółowa ewidencja VAT sprzedaży i zakupów, sformatowana do postaci pliku JPK_VAT (w formacie .xml). Aby dowiedzieć się czym jest i do czego służy, zapraszamy do lektury artykułu na naszym blogu. O Jednolitym Pliku Kontrolnym szczegółowo pisaliśmy także na naszej stronie: https://www.escsa.pl/jednolity-plik-kontrolny

Należy pamiętać, że niewysłanie plików JPK w ustawowym terminie może skutkować karą grzywny. Pliki JPK_VAT będą musiały zostać wysyłane w terminie do 25 dnia każdego następnego miesiąca - pierwsze pliki trzeba przesłać do 26 lutego 2018 roku (25 wypada w niedzielę). Termin ten dotyczy także przedsiębiorców, którzy rozliczają się kwartalnie.

W naszym szerokim asortymencie znajdą Państwo odpowiednie oprogramowanie dostosowane do każdego rodzaju działalności. Przygotowaliśmy także spis JPK z podziałem na producentów oprogramowania, a w nim informacje gdzie szukać opcji generowania plików JPK w poszczególnych programach.

Powrót