zmień dział






Jednolity Plik Kontrolny – czas na mikroprzedsiębiorców!

Jednolity Plik Kontrolny – czas na mikroprzedsiębiorców!

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2023.01.31

kalkulator

Fiskus nie zwalnia, fiskus nie odpoczywa, chciałoby się powiedzieć na wieść o nowych obowiązkach podatkowych. Od 1 stycznia 2018 roku do grupy firm zobligowanych do przesyłania organom kontroli skarbowej szczegółowych raportów finansowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego dołączą mikroprzedsiębiorcy. Warto przypomnieć, iż do kategorii tej ustawodawca zalicza firmy, które średniorocznie zatrudniają mniej niż 10 pracowników, a jednocześnie ich obrót roczny netto nie przekracza 2 mln euro. W praktyce mikroprzedsiębiorstwem jest np. każda firma jednoosobowa zatrudniająca mniej niż 10 osób. Jakie dane ci podatnicy będą musieli przekazywać od początku nadchodzącego roku?

JPK_VAT – ten plik jest najważniejszy

przedsiębiorca przed komputeremPodstawowym dokumentem, który mikroprzedsiębiorstwa będą zobligowane przekazywać fiskusowi, jest szczegółowa ewidencja VAT, a więc rejestr zakupów i sprzedaży za dany okres, przesyłany w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Tzw. JPK_VAT generowany i przesyłany jest elektronicznie, w ściśle określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Poza ewidencją VAT, której udostępnianie w formie JPK będzie obligatoryjne (bez wezwania organu podatkowego) już od 1 stycznia 2018, mikroprzedsiębiorcy powinni też pamiętać o prowadzeniu pozostałej dokumentacji finansowej w postaci JPK. Dlaczego? Otóż od 1 lipca 2018 roku na wezwanie urzędu skarbowego właściciele mikrofirm muszą przedstawić wszystkie dane do e-kontroli. Innymi słowy, powinni być gotowi na wygenerowanie i przesłanie organom podatkowym pozostałych plików JPK, takich jak:

  • JPK_PKPIR – plik dotyczący prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów
  • JPK_EWP – plik dotyczący prowadzących ewidencję przychodów, a więc opodatkowanych na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
  • JPK_KR - plik dotyczący prowadzących pełne księgi rachunkowe
  • JPK_MAG – plik dotyczący prowadzących gospodarkę magazynową
  • JPK_FA – plik dotyczący wszystkich wystawiających faktury VAT
  • JPK_RB – plik dotyczący rachunków bankowych związanych z prowadzeniem działalności

Warto pamiętać, że Plik JPK_VAT jest formą dokumentu księgowego, w związku z czym należy dołożyć wszelkich starań, aby sporządzić go rzetelnie i unikać błędów. I choć każdą pomyłkę można skorygować, należy wystrzegać się sytuacji, gdy poinformowani przez urząd skarbowy o błędzie, nie podejmujemy próby naprawienia go. W takiej sytuacji fiskus może zakwalifikować nasze postępowanie jako wykroczenie skarbowe (grozi za to grzywna do wysokości 20-krotności płacy minimalnej, czyli do ok 40.000 zł w roku 2017) lub, co gorsza, jako przestępstwo skarbowe (kara od 10-120 stawek dziennych, a stawka dzienna może wynosić od 1/30 płacy minimalnej aż do jej 400-krotności). Pamiętając jednak o pilnowaniu naszej dokumentacji, z pewnością nie narazimy się na tego typu sankcje.

JPK – czemu to właściwie służy?

Przedsiębiorca zobligowany do przestrzegania nowych przepisów i stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego, może zgłosić w pełni zrozumiałe obawy. Na pierwszy rzut oka fiskus dokłada mu obowiązków. Co firma otrzymuje w zamian? Po pierwsze, automatyczna analiza plików JPK pozwoli organom podatkowym na szybkie wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, a co za tym idzie – precyzyjne typowanie firm do kontroli. Rzetelnie działający przedsiębiorca z pewnością uniknie przypadkowej, ślepej inspekcji, która mogłaby zakłócić funkcjonowanie jego firmy. Po drugie, w przypadku e-kontroli jej uciążliwość dla przedsiębiorstwa będzie znikoma w porównaniu z tradycyjną kontrolą, zajmującą mnóstwo cennego czasu. Co do zasady, kontrole w nowej formie nie będą prowadzone w siedzibie firmy. Po trzecie wreszcie, JPK stworzy firmom szansę przeprowadzenie wewnętrznych audytów w celu wykrycia nieprawidłowości w księgach. Dzięki temu właściciele przedsiębiorstw będą mogli stale monitorować sytuację swojego biznesu. 
Podsumowując, JPK nie tylko upraszcza i poniekąd cywilizuje kontakt między podmiotem gospodarczym a urzędem skarbowym, ale również ma poprawić ściągalność podatków, co z punktu widzenia wszystkich obywateli jest wymiernym zyskiem.
Jeśli są Państwo zainteresowani innymi informacjami na temat JPK, zapraszamy do lektury artykułu "Jednolity plik kontrolny". W przypadku natomiast, gdy poszukują Państwo oprogramowania  dla firm, które jest w pełni dostosowane do wymogów eksportowania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, polecamy bogatą ofertę naszej firmy. 

 

Więcej informacji:

 

(12) 656-51-58 i/lub sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu