zmień dział


Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58


Aktualności

Aplikacja webowa VelArch dla ANK

Archiwum Narodowe w Krakowie - aplikacja internetowa VelArch

Ostatnio mieliśmy przyjemność zrealizować projekt aplikacji webowej dla  Archiwum Narodowego w Krakowie!

Czy wiedzą Państwo, że gdyby ułożyć obok siebie wszystkie zasoby Archiwum Narodowego, zajęłyby one około 25 kilometrów w linii prostej? W związku z budową nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie, władze i pracownicy Archiwum przygotowują się do cyfryzacji swoich zasobów.

Aplikacja internetowa VelArch

Jednym z kroków było uporządkowanie wszystkich istniejących materiałów archiwalnych dzięki aplikacji VelArch, stworzonej przez zespół naszych programistów Vela.

Aplikacja internetowa VelArch umożliwia gromadzenie i katalogowanie informacji o zasobach Archiwum w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie pozwoli na lokalizację poszczególnych dokumentów z dokładnością do pojedynczych półek i jednostek archiwalnych. Ponieważ nad archiwizacją dokumentacji pochyla się niezliczona ilość specjalistów, aplikacja nie posiada limitu jednocześnie pracujących użytkowników. Każdy z użytkowników ma możliwość zalogowania się do aplikacji i pracy zgodnie z nadanymi mu uprawnieniami na kilku poziomach - podstawowym, edytorskim i administracyjnym. 

Nowa lokalizacja Archiwum Narodowego

Dotychczas zasoby Archiwum Narodowego znajdowały się w aż pięciu lokalizacjach (w Zamku na Wawelu, przy ul. Siennej 16, Grodzkiej 52, Orzeszkowej 7 oraz Lubicz 25b, a także w zamku w Spytkowicach). Nowa siedziba krakowskiego Archiwum Narodowego budowana jest na nieruchomości przy ul. Rakowickiej 22, umiejscowionej w odległości ok. 5 min spaceru od Dworca Głównego PKP w Krakowie.

Celem inwestycji jest pomieszczenie obecnych i spodziewanych zasobów, które przez następne lata będzie można poddawać konserwacji, udostępniać je i digitalizować. W nowym budynku planowane jest także utworzenie pracowni konserwacji materiałów archiwalnych oraz Zapasowego Repozytorium Cyfrowego Archiwów Państwowych, czyli punktu przechowywania i udostępniania w Internecie reprodukcji materiałów archiwalnych w wersji cyfrowej.

Powrót