zmień dział


Ile kosztuje stworzenie aplikacji internetowej

Ile kosztuje stworzenie aplikacji internetowej

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.03.07

 1. Kilka słów o aplikacji internetowej
 2. Jakie są rodzaje aplikacji internetowych?
 3. Czym się różni aplikacja internetowa od mobilnej?
 4. Ile kosztuje napisanie aplikacji internetowej?

Aplikacje internetowe

 

Pojęcie aplikacja z łatwością kojarzy się najczęściej z apkami mobilnymi, które instaluje się na smartfonach czy tabletach. Oprócz nich istnieją jednak również  aplikacje internetowe, które mają trochę inną specyfikę. Po co się ją tworzy? W jaki sposób powstaje? Ile kosztuje aplikacja internetowa i czym różni się od aplikacji mobilnej? O tym w naszym najnowszym wpisie. 

Kilka słów o aplikacji internetowej

Aplikacja webowa - z angielskiego web application - jest aplikacją, którą uruchamia się w przeglądarce internetowej. Aplikacja internetowa ma odpowiednio przygotowany interfejs, którego zadaniem jest dostarczenie określonemu użytkownikowi pewnej, określonej usługi. Takie aplikacje są w większości skomunikowane z głównym serwerem. Dzięki temu przekazują ich użytkownikowi konkretne treści, a także odpowiednio reagują na akcje osoby korzystającej z aplikacji webowej. 

By więc skorzystać z aplikacji internetowej - jak sama nazwa sugeruje - dostęp do Internetu staje się w większości przypadków koniecznością. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich mogą jednak tymczasowo działać w trybie offline. 

Uruchomienie aplikacji internetowej obywa się za pomocą przeglądarki. Wystarczy wpisać adres aplikacji w pasku adresu i przejść do niej w taki sam sposób, w jaki wchodzimy na strony internetowe. Przykładem aplikacji internetowej jest Youtube, który daje możliwość oglądania filmów, czy Dropbox, gdzie można przeglądać pliki lub możliwość edytowania pliku Excella w Dokumentach Google. Aplikacjami internetowymi są również wszystkie media społecznościowe. 

Jakie są rodzaje aplikacji internetowych?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że wszystkie aplikacje internetowe są oprogramowaniem dedykowanym, czyli powstają na indywidualne zamówienie i ściśle określone potrzeby klientów.  Do najbardziej popularnych aplikacji webowych należą:

 • aplikacje bookingowe, z których korzystają hotele, pensjonaty i punkty usługowe. Dzięki nim można dokonać rezerwacji noclegów czy wizyt oraz płatności.   
 • aplikacje konkursowe, które powstają podczas kampanii promocyjnych danych usług lub określonych produktów. Służą do przesyłania formularzy, zdjęć, tekstów czy projektów graficznych - wszelkich zadań konkursowych.   
 • aplikacje e-learningowe, dzięki którym można online wykonać ćwiczenia, powtórzyć materiał, zdać testy itp. 
 • aplikacje sprzedażowe, to dzięki nim można dokonać m.in. zakupów online czy wziąć udział w aukcjach.
 • aplikacje ogłoszeniowe, które umożliwiają zamieszczenie ogłoszenia, oferty z usługą, sprzedażą konkretnej rzeczy czy nieruchomości.   
 • aplikacje transakcyjne, dzięki którym odbywają się wszelkie płatności internetowe, tak w e-sklepach czy bankowości mobilnej.
 • systemy CRM Customer Relationship Managmet, czyli systemy zarządzania relacjami z klientem. Te aplikacje internetowe wykorzystywane są przede wszystkim jako narzędzie, które usprawnia pracę w danej firmie i zazwyczaj są ściśle połączone z innymi systemami internetowymi, elektronicznymi.
 • systemy ERP to aplikacje, które działają w środowisko e-commerce. 
 • aplikacje HR natomiast pomagają w zarządzaniu zasobami ludzkimi. 

Czym się różni aplikacja internetowa od mobilnej?

Aplikacje webowe są tworzone pod konkretnego klienta i dostarczają konkretne funkcjonalności. Dzięki nim użytkownik ma możliwość np.  przesyłać informacje, redagować i wpisywać dane. Mają zawsze charakter interaktywny i są skonfigurowane z serwerem. Aplikacji internetowych nie trzeba instalować. Wpisywane są z poziomu przeglądarki i powinny móc dopasować się do każdego urządzenia, które posiada dostęp do Internetu. 

Natomiast aplikacje mobilne powstają pod określone oprogramowania - iOS czy Android. Tworzy się je na tablety i smartfony. Pobierane są ze sklepów internetowych. Oba elementy różnią się także sposobami budowania i mają zdecydowanie inne funkcje. Aplikacja mobilna może pracować w trybie offline, działa szybciej niż webowa i jest znacznie droższa. Aplikacja internetowa jest łatwiejsza podczas tworzenia. Z reguły jej koszty utrzymania są też niższe.   

Ile kosztuje napisanie aplikacji internetowej?

Każda aplikacja webowa jest oprogramowaniem dedykowanym i tak w zasadzie jej cena jest ustalana indywidualnie. Jakie są zasadnicze składowe wyceny systemu dedykowanego? Najważniejsze znaczenie ma liczba funkcji - im więcej, tym droższa jest aplikacja. Bardzo ważne są również koszty utrzymania serwera, a także oferowany zakres wsparcia przez firmę, która tworzy dedykowane oprogramowanie.

Niemal każda firma dokonując wyceny realizacji aplikacji internetowej oblicza ją na podstawie pracochłonności mierzonej w roboczogodzinach. Cena roboczogodziny jest zależna od wielu czynników. Należą do nich:

 • technologia w jakiej pisany jest system. Cechą dobrego systemu jest dobranie odpowiedniej technologii, która idealnie wkomponuje się w wymagania systemu oraz będzie w pełni wykorzystywała swój potencjał, co przełoży się na skalowalność, elastyczność oraz uniwersalność aplikacji. Do najczęściej wykorzystywanych technologii wybieranych przez programistów należą m.in. oparte na języku JavaScript - Node.js, React, Angular oraz Vue, oparte na języku PHP - Symfony i Laravel, oparty na języku Java - Spring, oparte na jezyku Python - Django oraz Flask. To oczywiście tylko niektóre z powszechnie używanych technologii wykorzystywane do tworzenia aplikacji webowych. Każda ze wspomnianych technologii ma swoje plusy i minusy, dlatego doświadczenie programistów i odpowiedni wybór oprogramowania w procesie tworzenia projektu aplikacji ma bardzo znaczący wpływ na jej sukces  w przyszłości.
 • doświadczenie programistów. Odpowiednie podejście do prowadzenia projektu zdobyte przez lata pracy programisty owocuje tworzeniem coraz to lepszych aplikacji. System musi cechować się jakością, która umożliwi jego dalszą rozbudowę w przyszłości. Dodatkowo doświadczony programista potrafi dobrać idealną technologię dla tworzonego oprogramowania, co w niektórych przypadkach może skrócić czas wdrożenia aplikacji.
 • pozostałe koszty firmy, do których należeć może opłacenie grafika, czy koszty utrzymania serwera;
 • okres, w jakim zamawia się system. Popyt na prace programistyczne bywa bowiem zróżnicowany.

Najbardziej istotnym czynnikiem w wycenie aplikacji webowej jest złożoność zamawianego systemu. Systemy dedykowane są w stanie spełnić wszystkie wymagania klienta. Zbiór wymagań i połączenia pomiędzy poszczególnymi komponentami aplikacji składają się w pełną złożoność aplikacji opisaną w dokumencie projektowym systemu. Utworzony projekt aplikacji zawiera wszystkie wymagania funkcjonalne m.in.  opis technologii użytej w projekcie, powiązaniami pomiędzy komponentami, planem wdrożenia poszczególnych etapów oraz dokładnym rozpisaniem architektury oprogramowania. Na złożoność systemu wpływa także dalszy plan rozwoju aplikacji. Podobnie jak w przypadku hurtowych zakupów ,,wynajęcie" zespołu programistycznego na dłuższy czas powinno zmniejszyć cenę roboczogodziny.

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki cena roboczogodziny pracy nad stworzeniem aplikacji webowej zawiera się w widełkach od 30 zł  do 300/400 zł netto. Przy czym najczęściej przy wycenach prac,  firmy szacują w oparciu o stawki od 100 do 200 zł netto.

Proces tworzenia aplikacji internetowej można porównać do budowy przy pomocy klocków lego. Aplikacje bardzo często składają się z komponentów, które następnie są ze sobą łączone. Dlatego czynnikiem wpływającym na wycenę może być również to, czy zespół programistyczny pisze wszystko od początku czy też ma w swoim dorobku zróżnicowane realizacje. Dokładanie nowych funkcjonalności do ,,klocków", które zleceniobiorca posiada w swojej bibliotece zdecydowanie skraca czas programowania, a co za tym idzie jego koszt.

Przykładowo, jeden z bardziej popularnych modułów aplikacji HR-owych ,,zarządzanie pracownikami" znajduje się w naszej bibliotece. Przygotowując kolejną aplikację, możemy dzięki temu skupić się jedynie na jego dopasowaniu do oczekiwań klienta. Nie musimy budować go od podstaw, dzięki czemu oszczędzamy czas, a klient w mniejszej cenie ma produkt o takiej samej jakości. Warto zatem brać pod uwagę zespoły z kilkuletnim doświadczeniem i równocześnie, sprawdzając ich portfolio szukać aplikacji podobnych do specyfikacji naszego potencjalnego projektu.

Biorąc pod uwagę wszystkie te elementy, jeśli potrzebujemy wyceny aplikacji internetowej musimy dokładnie sprecyzować, w czym ona powinna nam pomagać. To jakie posiada funkcje, w połączeniu z dodatkowymi, ale niezbędnymi elementami jak serwer czy wsparcie posprzedażowe powinno być dobrą podstawą do przedstawienia wyceny.

Obraz przedstawiąjacy ile kosztuje stworzenie aplikacji internetowej

Składnikiem ceny jest także obierana przez firmę metodologia pracy. Jest ona również elementem, który może mieć wpływ na jakość wykonania, a co najważniejsze, zleceniodawca w zależności od stosowanej metodologii może mieć wpływ na ostateczny wynik prac. Nic tak nie zwiększa kosztów realizacji, jak brak zrozumienia pomiędzy ekipą kodującą a zlecającym. Prowadzi to bowiem do kolejnych poprawek zwiększających czas realizacji całego projektu. Aby uniknąć wystąpienie tego typu problemów bardzo często metodologię pracy opiera się na konkretnych metodach. W zależności od typu projektów wyróżnić można metody Wattefall, Kanban oraz Scrum. W obecnym czasie najpopularniejszą metodą jest Scrum, który szerzej przedstawimy poniżej.

Praca w Scrumie umożliwia sprawną pracę nad projektem, dostarczanie części lub całość gotowych funkcjonalności powstającego produktu, pełną kontrolę i optymalizację zadań, nad którymi pracują członkowie zespołu programistycznego oraz ciągły nadzór nad wykonywanymi zadaniami ze strony osoby kierującej projektem.

Przykładowo, przyjrzyjmy się procesowi realizacji projektu aplikacji internetowej w opisanej metodzie. Na początku klient sporządza listę wszystkich działań niezbędnych do wykonania całej, w pełni funkcjonującej aplikacji. Jest to tak zwany Product Backlog. Opisuje on wszystkie komponenty aplikacji oraz ich zależność między sobą uwzględniając wszystkie wymagania, jakie ma wobec systemu. Następnie członkowie zespołu programistycznego oceniają realne możliwości na bazie dokumentu z wymaganiami od klienta i przygotowują swój dokument - tak zwany Sprint Backlog, który zawiera listę zadań do wykonania w projekcie w określonym czasie (np. dwóch tygodni). W trakcie tego czasu zespół programistyczny pracuje nad wdrożeniem opisanych w dokumencie funkcjonalności, codziennie spotykając się i dyskutując o aktualnych stanach pracy nad konkretnymi zadaniami. Po upływie założonego przez zespół czasu następuje prezentacja prac i ocenienie rezultatów. Ostatnim etapem jest kompleksowa ocena przebiegu procesu tworzenia oprogramowania, która wpływa na organizację kolejnej iteracji pracy zespołu programistycznego. Po wszystkim następuje kolejne spotkanie zespołu, na którym określany jest kolejny Sprint Backlog rozpoczynający kolejną iterację cyklu.

Metodyka Scrum rozwiązuje wiele problemów współcześnie tworzonych projektów. Jest wykorzystywana przez wiele firm IT oraz agencje interaktywne nastawionych na model projektowy.

Innym starszym, ale alternatywnym podejściem do zarządzania projektem jest metoda Watterfall. Jest ona adekwatna wtedy, cały zakres prac i wymagania co do aplikacji są znane już na starcie projektu. Ważnym elementem do wyboru metody Watterfall jest również planowana do zastosowania w projekcie technologia. Jeśli planuje się wykorzystać sprawdzoną, znaną i stabilną technologię, jest to argument za wykorzystaniem właśnie Waterfall.

Jak widać na powyższych przykładach, wiedza informatyczna, to coś co musi być odpowiednio wycenione. Wyższa jakość w takim wypadku musi pociągać za sobą wyższą cenę. Próbując zaoszczędzić na stworzeniu aplikacji możemy przysporzyć sobie więcej szkody niż pożytku. Warto również pamiętać, że aplikacja stworzona przez studenta kierunków informatycznych będzie zapewne tańsza niż taka stworzona przez doświadczonych programistów. Pytanie tylko, czy stać nas potem na niekończące się poprawki i pojawiające się co chwila błędy?

Odpowiedź wydaje się oczywista.
 

 

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu