zmień dział


Rok jubileuszowy ESC - pierwsze lata działalności

Rok jubileuszowy ESC - pierwsze lata działalności

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.05.09

Rok jubileuszowy ESC -   pierwsze lata działalności.

Rok 2017 dla ESC SA jest rokiem jubileuszowym. Właśnie stuknęło nam 25 lat. Firma powstała w 1992 r. w czerwcu jako typowy w tamtym okresie usługodawca w branży informatycznej. Założyciele firmy postanowili zweryfikować na rynku swoje   duże doświadczenie wyniesione z Środowiskowego Centrum Obliczeniowego CYFRONET, Akademickie Centrum Obliczeniowe CYFRONET  (obecnie należy do AGH) był i jest jednym z największych centrów obliczeniowych w Polsce.   Założycielami firmy byli Jerzy Kołtun, Robert Kubicz, Wojciech Nowak, Zdzisław Pliszka i Piotr Zawiślak. Pierwszy z wymienionych zrezygnował z udziału w firmie w 1993 roku.

Pierwsze lata działalności to projektowanie i instalacja sieci komputerowych dla dosyć prężnie wówczas rozwijających się firm, głównie handlowych. Najczęściej klientami były hurtownie i spore placówki detaliczne.   Oferta z każdym miesiącem była poszerzana o kolejne usługi i  dosyć szybko ze sprzętowej i infrastrukturalnej zamieniła się na administracyjną w zakresie systemów sieciowych – w tamtym czasie królował NOVELL. Dzisiaj napisalibyśmy,   że firma działała w zakresie szeroko rozumianego outsourcingu IT oraz obsługi informatycznej firm.

Usługi dosyć szybko zostały uzupełnione o ofertę sprzętową a   zainteresowanie zakupami komputerów i osprzętu w ESC było tak duże,   że jeden   z ówczesnych   głównych graczy na rynku IT,   firma OPTIMUS SA zaproponowała nam wejście do holdingu. Krótko mówiąc zostaliśmy kupieni. Od 1996 r. działamy po przekształceniu jako Spółka Akcyjna. Pomysł prezesa Romana Kluski był taki że kolejne spółki ze struktury będą wprowadzana na giełdę.   Będąc w holdingu OPTIMUS SA występowaliśmy pod nazwą OPTIMUS ESC SA.

Niestety dołączyliśmy do struktury w jej gorszych czasach. Nie jest tajemnicą, że fatalna ustawa VAT’owska preferowała producentów zagranicznych, którzy do JGU (jednostki gospodarki uspołecznionej)  mogli dostarczać komputery bez VAT.  OPTIMUS jak i JTT (producent komputerów ADAX)   zdecydowali się na częściowy montaż sprzętu za granicą aby sprostać konkurencji.

Procederem tym zajęły się służby skarbowe nakładając wysokie kary  między innymi na OPTIMUS SA.   Z pewnością to była jedna z przyczyn (również wycofanie się głównego akcjonariusza i prezesa firmy Romana Kluski) powolnej destrukcji jednej z wówczas największych firm informatycznych w Polsce.

Sytuacja OPTIMUS SA dotknęła i nas. Ze sporymi startami na działalności w oparciu o ofertę OPTIMUS   (nie mogliśmy oferować innego sprzętu) wykupiliśmy jako dotychczasowi udziałowcy akcje (50%) od spółki matki.

W 2001 r zmieniliśmy nazwę na ESC SA. Pod tą marką oraz obecnym logo działamy do dzisiaj.

CDN.

 

zmiana loga ESC

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu