zmień dział

Jak obsługiwać kasę fiskalną krok po kroku?

Jak obsługiwać kasę fiskalną krok po kroku?

Data: Friday, June 16, 2017

Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Choć wielu z nas, potencjalnych użytkowników urządzeń fiskalnych drży na samą myśl, że muszą stawić czoło tajemniczej skrzynce i wyczarować za jej pomocą paragon dla klienta, radzimy: nie panikujcie! Specjalnie dla was zamieściliśmy poniżej artykułu  instrukcje obsługi najbardziej popularnych urządzeń fiskalnych (pełne i skrócone). Nauka obsługi kasy fiskalnej wcale nie jest trudna. Zwłaszcza, gdy wokół znajdziemy mnóstwo przyjaznych dusz, które udzielą nam wsparcia w pokonywaniu kolejnych stopni wtajemniczenia. 

O czym należy pamiętać, gdy interesuje nas obsługa kasy fiskalnej krok po kroku? 

Szkolenie z obsługi kasy fiskalnejPo pierwsze, należy zwrócić baczną uwagę na miejsce zakupu kasy fiskalnej. Starajmy się wybierać doświadczone, profesjonalne firmy, będące autoryzowanymi dystrybutorami urządzeń fiskalnych i posiadające odpowiednio kompetentnych handlowców oraz serwisantów. Upewnijmy się następnie, czy wraz ze sprzedażą oferują one przeszkolenie w zakresie obsługi urządzenia. Często takie pierwsze szkolenie możemy otrzymać całkowicie gratis. Fachowi pracownicy jeszcze przed dokonaniem fiskalizacji pokażą nam, jak obsługuje się kasę fiskalną krok po kroku. Odpowiedzą na każde nurtujące nas pytanie. Objaśnią funkcje poszczególnych, na pozór tajemniczych, przycisków i klawiszy. Wytłumaczą, na czym polega obsługa kasy fiskalnej z czytnikiem, oraz jak podpina się urządzenia peryferyjne do wybranej przez nas kasy. Wesprą w procesie programowania urządzenia. Dodać należy, przyznajmy – nieskromnie, że taką pomoc zapewnia personel ESC.SA, zaznajomiony z wieloma modelami i funkcjami kas i drukarek fiskalnych. Ich różnorodność i rozmaity stopień zaawansowania technologicznego sprawia, że takie szkolenie to bardzo cenna usługa dla pracowników, i to nawet tych, którzy już wcześniej obsługiwali urządzenia fiskalne. 

Procesowi nauki początkującego użytkownika kasy fiskalnej sprzyja to, że każde urządzenie przed fiskalizacją pracuje w trybie testowym. W tym czasie żadna z wykonanych operacji nie zapisuje się w pamięci kasy i nie musi być rozliczana. To idealny okres na to, aby wypróbować wprowadzanie transakcji, wystawianie paragonów i drukowanie raportów. Im więcej takich prób wykonamy, tym lepiej będziemy przygotowani do obsługi urządzenia. Niekiedy warto zainwestować w dodatkowe szkolenie, które uchroni nas przed niepotrzebnymi błędami i ewentualnymi karami ze strony fiskusa np. za nierejestrowaną sprzedaż. O co jeszcze warto pytać specjalistów od kas fiskalnych?

Jak zmienić rolkę w kasie fiskalnej? 

kasa fiskalna posnet mobile HS EJTo najczęściej zadawane pytanie. Jest niemal tak popularne, jak kwestia: od kiedy trzeba mieć kasę fiskalną. Cóż, zwykle jest tak, że manualne czynności są trudniejsze od intuicyjnej obsługi różnych przycisków. Oczywiście, to nie miejsce, by przedstawiać szczegółową procedurę wymiany papieru. Warto pamiętać jednak, że zdecydowana większość nowoczesnych kas (i drukarek) fiskalnych wyposażona jest w prosty mechanizm zakładania papieru (tzw. easy load), pozwalający pracować w błyskawicznym trybie „wrzuć i pracuj”. Jak w praktyce funkcjonuje ten system, demonstrują doradcy podczas szkolenia. W razie wątpliwości możemy zajrzeć do licznych instrukcji wymiany rolki papieru zamieszczonych na naszym blogu, a w ostateczności sięgnąć po obecne w sieci filmy instruktażowe, przedstawiające kolejne fazy wymiany rolki z papierem. Trzeba w tym miejscu zwrócić uwagę klientów, aby używali wyłącznie papieru przeznaczonego do danego typu kasy, zalecanego przez producenta. W przypadku zastosowania taniego papieru wątpliwej jakości (np. zbyt cienkiego, pylącego), szybko może dojść do uszkodzenia drukarki, które nie będzie objęte gwarancją. Gdy już opanujemy sztukę wymiany papieru i poradzimy sobie z innymi aspektami funkcjonowania urządzenia, zapewne przecząco odpowiemy na pytanie:

Czy obsługa kasy fiskalnej jest trudna? 

Wyposażeni w wiedzę z różnych źródeł, nie musimy się niczego obawiać. Nie zapominajmy jednak, że gdy już korzystamy z profesjonalnego szkolenia, należy podjąć wszystkie kwestie, które nas nurtują. Od zagadnienia wymiany papieru poprzez temat zasilania, włączania i wyłączania kasy, aż po programowanie nagłówków czy baz danych. Nie wahajmy się także pytać o logowanie, konfigurowanie ustawień sprzedaży, regulowanie funkcji wyświetlacza, sporządzanie raportów itd. Spraw do omówienia na pewno nie zabraknie. Podczas jednej konsultacji ze szkoleniowcem tematu, rzecz jasna, nie wyczerpiemy, jednak drogą praktyki osiągniemy taki stopień wtajemniczenia, że ani kasa fiskalna ze skanerem, ani żadne inne urządzenie do ewidencjonowania sprzedaży, nie będzie nam sprawiać większych trudności. Czego Państwu serdecznie życzę.
 
 

Skrócone instrukcje (schematy) obsługi urządzeń fiskalnych do pobrania (PDF):

NOVITUS

EMAR

ELZAB

ACLAS


Pełne instrukcje obsługi kas i drukarek fiskalnych do pobrania (PDF):

POSNET

NOVITUS

EMAR

ELZAB

DATECS

ACLAS

 

Dobre i tanie kasy i drukarki fiskalne tylko w ESC SA

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

Dodane przez Marcin Ciupek

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu