zmień dział


Jak zrobić raport miesięczny na kasie fiskalnej?

Jak zrobić raport miesięczny na kasie fiskalnej?

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.02.08

  1. Co zawiera i jak zrobić raport miesięczny na kasie fiskalnej?
  2. Kiedy zrobić raport miesięczny z kasy lub drukarki fiskalnej?
  3. Jak wydrukować raport miesięczny z kasy lub drukarki fiskalnej?

raport miesięczny z kasy fiskalnej

W cyklu naszych tekstów o tematyce skarbowej m.in. radziliśmy już, jak obsługiwać kasę fiskalną, objaśnialiśmy różnice między kasą a drukarką, a ostatnio próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: jak zrobić raport dobowy z kasy fiskalnej. Czas na raport fiskalny miesięczny. To kolejny z bezwzględnie wymaganych przez Urząd Skarbowy raportów, który użytkownik kasy fiskalnej musi cyklicznie sporządzać i starannie przechowywać na wypadek ewentualnej kontroli.

 

 

Co zawiera i jak zrobić raport miesięczny na kasie fiskalnej?

Raport kasowy miesięczny jest raportem odczytowym i sumuje wszystkie raporty dobowe zapisane w pamięci fiskalnej w danym miesiącu sprzedażowym. Inaczej niż w przypadku raportu dobowego możemy go wykonywać wielokrotnie, ponieważ jest tzw. raportem niezerującym - po jego wydrukowaniu nie następuje wyzerowanie licznika kasy. Pamiętać należy, że raport ten wykonujemy wyłącznie za miesiące, w których miała miejsce jakakolwiek zaewidencjonowana na kasie sprzedaż. W przypadku jej braku, co zdarza się np., gdy właściciel prowadzi biznes sezonowy, nie ma obowiązku sporządzania raportu. Pełny raport miesięczny, który skarbówka uznaje za dokument fiskalny, to nie tylko podsumowanie raportów dobowych. Musi on zawierać wszystkie wydrukowane w danym miesiącu raporty dobowe, a ponadto zbiorcze zestawienie informacji na temat obrotu i kwot podatku oraz deskryptory fiskalne, logo PL i kompletny numer unikatowy. W ten sposób otrzymujemy wyjątkowo długi dokument, który z łatwością odróżnimy od raportu dobowego.

 

 

Kiedy zrobić raport miesięczny z kasy lub drukarki fiskalnej?

Do niedawna termin wykonywania raportu miesięcznego nie był ściśle określony, a ogólna zasada wskazywała, aby sporządzić go nie później niż przed dokonaniem sprzedaży pierwszego dnia następnego miesiąca. Nowe rozporządzenie z 14 marca 2013 wprowadziło jednak istotną zmianę w tym zakresie. Otóż obecnie raport miesięczny należy stworzyć po zakończeniu miesiąca sprzedażowego (nie w trakcie jego trwania!), najpóźniej 25. dnia następnego miesiąca. W praktyce oznacza to, że jeżeli chcemy wykonać raport np. za październik, mamy na to czas pomiędzy 1 a 25 listopada. Gdybyśmy jednak chcieli zrobić wydruk przykładowego raportu miesięcznego z kasy fiskalnej 31 października, operacja ta zakończy się niepowodzeniem, a kasa poinformuje o błędnych parametrach raportu. Pamiętajmy zatem: raport za dany miesiąc wykonujemy w miesiącu następnym!

 

 

Jak wydrukować raport miesięczny z kasy lub drukarki fiskalnej?

Wydruk raportu miesięcznego jest czynnością niezwykle łatwą. Zdecydowana większość urządzeń fiskalnych ma odpowiedni klawisz skrótu odpowiadający za druk raportu, a więc odbywa się to błyskawicznie. W Internecie znajdziemy szczegółowe filmy instruktażowe pokazujące jak zrobić np. raport na kasie fiskalnej Elzab mini czy różnych modelach kas firm Posnet oraz Novitus. W razie pytań dotyczących wykonywania raportów miesięcznych czy innych zagadnień fiskalnych zapraszamy pod nr tel. 12 656 51 58.
 

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu