zmień dział






Jakie są skutki błędnie zaprogramowanej stawki VAT w kasie fiskalnej?

Jakie są skutki błędnie zaprogramowanej stawki VAT w kasie fiskalnej?

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2023.01.31

kalkulator podatki vat

Stawkę VAT dla danego produktu lub usługi ustala sprzedawca i to na nim spoczywa obowiązek prawidłowego określenia jej wartości. Jeśli trudno wskazać konkretną liczbę należy to rozstrzygnąć wnioskując o wydanie indywidualnej interpretacji na pierwszym etapie obrotu. Nie warto bagatelizować tej kwestii, ponieważ nieprawidłowa składka VAT może być negatywna w skutkach.

Co grozi sprzedawcy za błędne zaprogramowanie stawek VAT?

Błędnie określona składka powoduje zawyżoną lub zaniżoną kwotę podatku VAT. Gdy będzie ona zawyżona podatnik musi zapłacić więcej VAT-u, zgodnie z wystawioną fakturą. Jednak, gdy stawka będzie zaniżona konsekwencje są poważniejsze. Zbyt mała stawka VAT na fakturze skutkuje zaległością podatkową. Gdy tylko takowa zostanie wykryta należy wystawić fakturę korygującą i skorygować deklarację VAT. Zasada ta dotyczy nawet wtedy, gdy na fakturze błędnie zastosuje się do sprzedaży 0% stawkę VAT zamiast zwolnienia z VAT. W tym przypadku także należy wystawić korektę.

Co się dzieje, gdy błędnie zaprogramujemy stawkę VAT w  kasie fiskalnej?

Nie ma jednoznacznej informacji co zrobić, gdy podatnik zwolniony z VAT zarejestrował sprzedaż z 23% stawką VAT, dlatego wystąpiono z wnioskiem o interpretację indywidualną. Odpowiedzi udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi informując, że w sytuacji, gdy kasa nie pozwala na korektę danych zapisanych w pamięci podatnik powinien przeprowadzić ewidencję korekt. Musi ona dokładnie wykazywać kwotę korekty sprzedaży i należnego podatku. Nie ma określonego wzoru na taką ewidencję, ale wskazane jest, żeby przedstawiała dane dotyczące przyczyny zaistniałej korekty oraz dane, które pomogą określić prawidłową kwotę obrotu i podatku należnego. Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił, że wystawienie paragonu fiskalnego, na którym widnieje kwota podatku należnego, pomimo że produkt lub usługa podlegały zwolnieniu z VAT, nie zobowiązuje podatnika do zapłaty wykazanej na paragonie kwoty podatku VAT. Płatnik nie ma także obowiązku sporządzania deklaracji VAT, z uwagi na fakt, że jest podatnikiem zwolnionym z podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na uniknięcie stresu związanego z wypełnianiem dodatkowych deklaracji lub regulowania zaległości podatkowej jest działanie bez pośpiechu i na podstawie sprawdzonych informacji. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości wystąpmy z wnioskiem o indywidualną interpretację, która może uchronić nas przed poważniejszymi konsekwencjami. Jeśli poszukujesz idealnej kasy fiskalnej dla swojej firmy zapoznaj się z naszą ofertą na sklep ESC oraz z promocjami na kasy fiskalne.  Oferujemy nie tylko wysokiej jakości sprzęt, ale także profesjonalną pomoc.

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu