zmień dział






Kasy i drukarki fiskalne - obowiązki i zmiany w 2017 r

Kasy i drukarki fiskalne - obowiązki i zmiany w 2017 r

Data:

  1. Kasa fiskalna 2017 - jakie zmiany?
  2. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej
  3. Zmiany w kasach fiskalnych w 2017 roku
  4. Ulga na kasę podatkową - dalej obowiązuje?

kasy fiskalne 2017Kasa fiskalna 2017 - jakie zmiany?

W wyniku zmian w przepisach prawnych obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą fiskalnej zaczął obejmować coraz większe grono usługodawców. Wyznacznikiem nie jest już rodzaj wykonywanego zawodu, ale osiągany dochód. Kasa fiskalna u popularnej kosmetyczki, fryzjera czy dentysty powinna być czymś normalnym. Jak jest jednak z coraz prężniej rozwijającą się branżą handlu w sieci? Czy prowadząc internetowy sklep musimy posiadać kasę fiskalną? Czy zostaniemy ukarani z powodu braku ewidencji świadczonych e-usług?

Zwolnienie absolutne

Każda sprzedaż detaliczna, tzn. na rzecz osób, które nie prowadzą własnej firmy lub rolników zryczałtowanych, musi zostać odnotowana za pomocą kasy fiskalnej. Istnieją jednak pewne warunki umożliwiające zwolnienie z posiadania kasy. Jednym z nich jest wysokość kwoty sprzedaży - gdy jest ona mniejsza niż 20 000 tysięcy złotych rocznie, to przedsiębiorca zostaje zwolniony z obowiązku posiadania kasy. Jeżeli zakładamy firmę w trakcie okresu rozliczeniowego, to wówczas kwota sprzedaży jest wyliczana za pomocą odpowiednich proporcji, czyli stosunku uzyskanych obrotów do dni dotychczasowej działalności.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Głównym celem stosowania kasy fiskalnej jest uzyskanie fizycznego dowodu na to, że dana sprzedaż się odbyła. W bezpośredniej relacji z klientem, czyli najczęściej w sklepie stacjonarnym, sprzedawca może łatwo i szybko zarejestrować sprzedaż, a dowód w postaci paragonu przekazać klientowi od razu. W przypadku sklepów, które prowadzą jedynie internetową działalność, takiej możliwości nie ma. Pozostaje więc pytanie, czy istnieje inny, prostszy sposób na rejestrację sprzedaży? Tutaj z pomocą przychodzą systemy płatności na odległość, a dokładniej przelewy realizowane pocztą lub przez system płatności bankowej (przelewem lub kartą). Żeby taka zapłata była wiarygodna, to musi dostarczać dokładnych informacji na temat usługodawcy i nabywcy, a także opisywać czynność lub produkt, której dotyczyła. Jeśli więc prowadzimy nasz sklep internetowych i otrzymujemy zapłatę pocztą lub przez system płatności bankowej, a wpłaty są udokumentowane i przychodzą na zarejestrowany rachunek bankowy, to istnieje możliwość zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. Niestety, nie dotyczy to wszystkich.
Jakie podmioty działające w sieci muszą posiadać kasę fiskalną?
Prawo jasno stanowi jaki typ sprzedaży musi być rejestrowany za pomocą kasy. Dotyczy to dostawy gazu, niektórych części samochodowych, przyczep i również części do nich, sprzętu AGD, aparatów, niektórych metali szlachetnych, alkoholi i wyrobów tytoniowych, perfum i tym podobnych. Jeżeli chodzi o usługi, które również muszą być ewidencjonowane przy internetowej sprzedaży to należą do nich przewozy pasażerskie, bagażowe, naprawy samochodowe, a także usługi kosmetyczne, fryzjerskie oraz związane z wyżywieniem. Bardziej szczegółowe informacje znajdziemy w § 4 punkcie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4. listopada 2014 r. Co prawda, obowiązywało ono do dnia 31. grudnia 2016 roku, ale rząd nie wprowadził większych, oprócz wprowadzenia jednego warunku - Urząd Skarbowy będzie miał swobodny dostęp do rachunku bankowego lub SKOK-u przedsiębiorcy, który zajmuje się sprzedażą wysyłkową lub świadczeniem usług przez Internet.

Zmiany w kasach fiskalnych w 2017 roku

Warunek odnośnie udostępnienia fiskusowi wglądu do naszego konta powinien zostać spełniony poprzez nadanie odpowiedniego upoważnienia. Przedsiębiorca ma na to czas do końca przyszłego roku. W tym celu musi wystosować prośbę do banku lub kasy oszczędnościowej. W 2017. roku znaczne zmiany obejmą niektóre grupy zawodowe. Z możliwości zwolnienia z kasy fiskalnej skorzystają lekarze, prawnicy i doradcy podatkowi, którzy swoje usługi świadczą przez Internet, a zapłatę otrzymują na konto bankowe lub rachunek typu SKOK. Nowe postanowienia prawne przewidują też likwidację tzw. czasu preferencyjnego, który wynosił dwa miesiące i przysługiwał niektórym usługodawcom przy wdrażaniu systemu ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Teraz rejestracja ma odbywać się już od pierwszej sprzedaży. Te wszystkie nowe regulacje weszły w życie z dniem 1. stycznia 2017-ego roku. Na przyszłe lata Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić o wiele większe zmiany w prawie dotyczącym kas fiskalnych.

Ulga na kasę podatkową - dalej obowiązuje?

W celu spopularyzowania kas fiskalnych rząd oferuje ulgę podatkową przysługującą tym osobom, które zaczynają korzystać z kasy fiskalnej. W 2017-stym roku wynosi ona dalej 90% wartości kasy na każde zgłoszone urządzenie (jednak nie więcej niż 700 złotych netto). Warto podkreślić, że limit ten dotyczy każdej kasy, którą przedsiębiorca ma zamiar używać. Podatnik będzie jednak musiał spełnić określone warunki. Jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z kasy fiskalnej, musi on zgłosić urządzenie do naczelnika Urzędu Skarbowego. Jeśli kasa jest jedna, to wystarczy dokument zgłoszenia kasy - wtedy podatnik musi dostarczyć dokument w tydzień po fiskalizacji kasy. Kasa musi mieć potwierdzenie odnośnie tego, że spełnia wszystkie wymogi techniczne. Należy też zachować dowód jej zakupu i odpowiednie upoważnienia od serwisu. Zwrot kosztów z zakupu kasy dokonywany jest na specjalny wniosek, najpóźniej do 25. dnia od daty jego złożenia.
 

Poznaj nasze promocje na kasy fiskalne 

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu