zmień dział


Nowa matryca stawek VAT opóźniona

Nowa matryca stawek VAT opóźniona

Data:

Obraz przedstawiąjacy nowa matryca stawek VAT opóźniona

Nowa matryca stawek VAT, która miała obowiązywać od początku kwietnia zacznie obowiązywać dopiero 1 lipca 2020 roku.

Nowa matryca stawek VAT, która miała obowiązywać już od początku kwietnia nie wejdzie w życie zgodnie z planem. Z powodu epidemii koronawirusa zacznie ona obowiązywać dopiero od 1 lipca 2020 roku.

O tej informacji dowiedzieliśmy się z oficjalnego komunikatu na stronie Ministerstwa Finansów. Jak zapewnił minister Tadeusz Kościński, nie chciano stwarzać przedsiębiorcom kolejnych utrudnień w i tak ciężkim dla nich momencie.

 

"Zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników" – powiedział z kolei w tym samym komunikacie wiceminister Jan Sarnowski. 

Nowa matryca stawek VAT – co nowego w prawie?

Przesunięcie terminu oznacza, że do 30 czerwca 2020 roku stosowane będą dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek tego podatku. Natomiast wydane do 30 czerwca 2020 wiążące informacje stawkowe będą zapewniały podatnikom ochronę dla czynności podlegających opodatkowaniu wykonywanych od 1 lipca 2020 roku.

Nowa matryca stawek VAT miała za zadanie ujednolicić stosowanie stawek VAT w niektórych grupach produktów. Pierwszy etap stosowania nowej matrycy obowiązuje od 1 listopada 2019 dla e-booków i e-prasy. Dla tych grup zostały obniżone stawki podatkowe (z 23% do 5%).

Wybrane grupy produktów, które obejmuje nowa matryca VAT prezentujemy poniżej. Ich pełnej listy należy szukać na stronie Ministerstwa Finansów lub w Dzienniku Ustaw (ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 1751).

Matryca stawek VAT 2020 - przykłady

  • Owoce tropikalne i cytrusowe – obniżka z 8% do 5%
  • Pieczywo każdego rodzaju i ciastka – ujednolicenie trzech stawek do 5%
  • Zupy buliony i żywność homogenizowana – obniżka z 8% do 5%
  • Musztarda, pieprz, tymianek – obniżka z 23% do 8%
  • Smoczki, pieluszki i niektóre artykuły dla niemowląt – obniżka z 8% do 5%
  • Homary, ośmiorniczki i niektóre owoce morza – wzrost z 5% do 23%
  • Lód do celów spożywczych – wzrost z 8% do 23%

 

Kontakt do nas:
tel. (12) 656-51-58 lub  sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu