zmień dział






PPK - zmiany w 2023 r. Informacje dla pracowników i pracodawców.

PPK - zmiany w 2023 r. Informacje dla pracowników i pracodawców.

Data publikacji: .

  1. Pracownicze Plany Kapitałowe - zmiany w 2023 r.
  2. PPK od strony pracownika
  3. PPK od strony pracodawcy
  4. PPK a system kadrowo-płacowy

Pracownicze Plany Kapitałowe - zmiany w 2023 r.

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli prywatny system oszczędzania pracownika jest z nami już od 4 lat. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczestnikami programu czy nie, wiele z nas zdążyło o nim zapomnieć. Ostatnio ponownie o PPK zrobiło się głośno, a wszystko przez pierwszy (od momentu rozpoczęcia programu) autozapis PPK planowany na 1 kwietnia 2023. Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe oraz co zmieni się za niecały miesiąc? Zapraszamy do lektury.
 

PPK od strony pracownika

  Przypomnijmy - Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to polski program rządowy, który ma na celu wpieranie oszczędności i inwestowania pracowników. System PPK wszedł w życie 1 stycznia 2019 roku i był częścią  III filaru polskiego systemu emerytalnego. System potraktowany został jako odpowiedź na strach przed grożącymi nam niskimi emeryturami. Od początku PPK działa niezmiennie na dokładnie tych samych zasadach - wspólnie przez pracownika, pracodawcę oraz państwo dokonywane są wpłaty na specjalny rachunek pracownika zarządzany przez instytucję finansową, wybraną w naszej firmie. Wpłaty dokonywane są w wysokościach:
 
Obraz przedstawiąjacy pPK-ZMIANY W 2023 r. Informacje dla pracowników i
pr...
 
  • pracownik - 2% naszego wynagrodzenia (pracownik dobrowolnie może podnieść kwotę do 4%)
  • pracodawca - 1,5% naszego wynagrodzenia (pracodawca dobrowolnie może podnieść kwotę do 4%)
  • państwo - jednorazowa wpłata 250 zł oraz coroczna wpłata 240 zł.
 
Co istotne, wpłaty liczone są od kwoty wynagrodzenia brutto, co przekłada się na mniej odczuwalny przez nas ubytek przy naszym miesięcznym wynagrodzeniu.
Co dzieje się z wpłaconymi przez nas pieniędzmi? Są one inwestowane w fundusze zdefiniowanej daty. W jaki sposób pieniądze są inwestowane? To zależy, między innymi od Twojego wieku. Im uczestnik PPK jest młodszy,  tym większa część oszczędności inwestowana  jest w akcje objęte stosunkowo wysokim ryzykiem. Im uczestnik jest bliżej emerytury - tym większa część będzie inwestowana bezpieczniej, bo w obligacje. Całą ideę oraz schemat funkcjonowania systemu opisaliśmy w artykule na naszym blogu, dlatego jeśli jeszcze nie czujesz się w pełni świadom tego, w jaki sposób działają Pracownicze Plany Kapitałowe - zachęcamy Cię do lektury.
 
Prowadzenie PPK jest dobrowolne, a aby zostać uczestnikiem PPK wystarczyło... nie składać do pracodawcy deklaracji rezygnacji. Jeśli jednak wymienioną deklarację o rezygnacji złożyłeś, jej ważność zakończyła się 1 marca bieżącego roku. Oznacza to, że przez tytułowy autozapis każdy z nas, kto spełnia warunki do uczestnictwa w programie PPK, został do niego automatycznie zapisany i musi złożyć rezygnację ponownie.
Jeśli dalej nie jesteś przekonany, czy musisz coś w związku wyżej wspomnianym autozapisem wykonać, polecamy zerknąć na infografikę poniżej:
 
 

Fotografia zawierająca pPK-ZMIANY W 2023 r. Informacje dla pracowników i
pr...

PPK od strony pracodawcy

Należy również wspomnieć, że autozapis PPK to wydarzenie, które nie dotyczy jedynie pracownika - wręcz przeciwnie.  Okoliczności dołożą obowiązków również pracodawcom, którzy zobligowani będą m.in. do weryfikacji uczestnictwa swoich pracowników w programie,  zapisania do programu osoby, dla których wcześniej (z racji ich deklaracji o rezygnacji) PPK nie były prowadzone lub wznowienia wpłaty do PPK, jeśli deklaracja o rezygnacji była zawarta później, niż na początku programu.  Jak i kiedy to wszystko będzie przebiegać?
 
Ważne terminy:
 
Do końca lutego 2023 pracodawca ma obowiązek poinformować swoich pracowników, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w programie o ponownym dołączeniu do niego. 28 lutego to ostatni dzień obowiązywania złożonej wcześniej deklaracji o rezygnacji.
 
Od 1 kwietnia 2023 rozpocznie się dokonywanie wpłat pracodawcy na konto pracownika, do wybranej przez firmę instytucji finansowej obsługującej Pracownicze Plany Kapitałowe w danej firmie za osoby, zdecydowały się dołączyć do programu PPK, o ile do tego czasu osoba zatrudniona nie złoży pracodawcy deklaracje rezygnacji.


PPK a system kadrowo-płacowy

Grafika o tematyce pPK-ZMIANY W 2023 r. Informacje dla pracowników i
pr...Dla wielu przedsiębiorców nie będzie to nowością, jednak również wiele (z reguły mniejszych) pracodawców, poprzez autozapis będzie zmuszonych uruchomić PPK w swojej działalności. Pomijając wybór instytucji finansowej, której powierzymy prowadzenie programu, priorytetem może okazać się również system do zarządzania PPK. Jednym z możliwych wyborów jest InsERT Gratyfikant Nexo pro , który oprócz rozbudowanej oferty funkcji kadrowo - płacowych takich jak prowadzenie ewidencji osobowej w firmie, wystawianie umów czy ewidencjonowanie wypłat i rachunków, posiada również możliwość obsługi PPK, co pozwala utrzymać zarządzanie kadrami i płacami w jednym miejscu, w łatwy sposób.

  Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem w swojej firmie programu ułatwiającego obsługę kadr i płac (w tym PPK) zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy odpowiedzą na nurtujące pytania oraz przedstawią korzyści płynące z zaimplementowania oprogramowania InsERT

w Twojej firmie.

 

Więcej informacji:

tel.  (12) 656-51-58  lub e-mail:  sprzedaz@escsa.pl

 

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu