Od 1 stycznia 2020 roku wszedł w życie przepis o stosowaniu mikrorachunków podatkowych. W założeniu Ministerstwa Finansów ma on uprościć wpłaty do urzędów skarbowych i zmniejszyć liczbę pomyłek.
Mikrorachunek podatkowy to indywidualnie dedykowany dla każdego płatnika rachunek bankowy, na który ma zostać wpłacany podatek PIT, CIT, oraz VAT. Dzięki jego zastosowaniu wszelkie płatności skarbowe będzie można uiszczać na jeden rachunek, co ma uprościć proces wpłat. Podatnik nie musi od tej pory sprawdzać numerów kont dedykowanych odpowiednim podatkom, a jedynie przesłać wymaganą kwotę na własny rachunek. Ustalany jest na podstawie numeru NIP lub PESEL.
Kto musi uzyskać mikrorachunek podatkowy?
Indywidualny rachunek podatkowy dotyczyć ma każdego obywatela, który posiada NIP albo PESEL. Co za tym idzie, wygenerować go muszą podatnicy i płatnicy prowadzący działalność gospodarczą, ale także i zwykli obywatele – osoby fizyczne, które do tej pory indywidualnie rozliczali się z urzędem skarbowym, a w danym roku rozliczenie PIT wykazało im niedopłatę podatku. Właśnie ta kwota powędrować musi już na indywidualne konto. Jeśli PIT rozliczany jest z małżonkiem podatek należy zapłacić na mikrorachunek osoby wpisanej jako pierwszej na deklaracji podatkowej.
W jaki sposób uzyskać numer mikrorachunku?
Mikrorachunek podatkowy można sprawdzić przede wszystkim we własnym Urzędzie Skarbowym. Należy jednak w tym momencie wykazać swój numer PESEL lub NIP – właściwy do sytuacji podatnika. Uzyskanie i prowadzenie mikrorachunku nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Prostszym sposobem na uzyskanie mikrorachunku jest wygenerowanie go poprzez stronę internetową. Ministerstwo Finansów specjalnie na tą okoliczność uruchomiło Generator mikrorachunku podatkowego, który działa wirtualnie przez całą dobę. Wymagane jest jedynie połączenie z internetem.
Kontakt:
tel. (12) 656-51-58 lub sprzedaz@escsa.pl