zmień dział


Używana kasa fiskalna - poradnik

Używana kasa fiskalna - poradnik

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2023.01.31

  1. Kasa fiskalna - używana czy nowa?
    1. Używana kasa fiskalna - cena
    2. Używana kasa fiskalna a ulga

kasa fiskalna posnet revo Ostatnimi czasy coraz częściej kontaktują się z nami osoby chcące "tylko zafiskalizować kasę". Po krótkim wywiadzie okazuje się, że nasz rozmówca kupił używaną kasę fiskalną po znajomości lub z pomocą popularnego serwisu z ogłoszeniami i tu zaczynają się schody... Najczęściej taka osoba nie zdaje sobie sprawy jak wygląda proces przywrócenia używanej kasy fiskalnej do obiegu.

Przychodzimy z pomocą - przedstawiamy krótki poradnik dotyczący zakupu używanego urządzenia fiskalnego.

Kasa fiskalna - używana czy nowa?

Podstawowym urządzeniem do ewidencjonowania sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych jest kasa fiskalna. Czy można kupić używaną i zafiskalizować ją ponownie? Można, pod warunkiem, że będzie w ogóle nadawać się do użytku... Kasa fiskalna z drugiej ręki powinna spełnić kilka warunków: 

  • Czy kasa została wyrejestrowana z ewidencji? Poprzedni właściciel powinien dokonać wszelkich formalności związanych z zamknięciem kasy fiskalnej.
  • Ważność homologacji - jeżeli homologacja nie jest już ważna, oznacza to, że urządzenie nie będzie dopuszczone do pracy przez Urząd Skarbowy. Warto zaznaczyć, że homologacje pojawiają się stosunkowo często (co parę lat) dla tego samego modelu urządzenia fiskalnego - szansa kupienia urządzenia z aktualną homologacją drastycznie spada.
  • Nowy moduł fiskalny kasy. W momencie pierwszej fiskalizacji kasy, urządzeniu został przypisany NIP podatnika, który z niego korzystał. Sprzedaż na kasie zafiskalizowanej na innego przedsiębiorcę jest zabroniona! Aby móc korzystać z takiego urządzenia, należy odpowiednio wcześniej wymienić cały moduł fiskalny kasy. Taki zabieg kosztuje w granicach 700 do 1000 złotych netto i zależy od modelu kasy fiskalnej. 

Ponadto zakup używanej kasy fiskalnej musi zostać potwierdzony dowodem w postaci faktury VAT - będzie ona niezbędna do rejestracji urządzenia w Urzędzie Skarbowym. Do sprzedaży kas fiskalnych uprawnione są jedynie jednostki prowadzące serwis urządzeń fiskalnych danego producenta. Oznacza to, że jeżeli zakupisz kasę fiskalną od innego podmiotu niż serwis i otrzymasz fakturę VAT, urządzenie niekoniecznie zostanie dopuszczone do rejestracji w Urzędzie Skarbowym!

Używana kasa fiskalna - cena

Wszystko zostało sprawdzone... ale czy to się w ogóle opłaca? Bądźmy brutalnie szczerzy - niestety nie. Na popularnych portalach aukcyjnych można zauważyć, że ceny używanych kas fiskalnych wahają się od kilkuset złotych do nawet półtora tysiąca! Biorąc pod uwagę fakt, że prawdopodobnie każda z nich nie ma wymienionego modułu fiskalnego, dopłacimy do takiego interesu nawet 1000 zł netto. Decydując się na takie urządzenie, przedsiębiorca ryzykuje wydaniem większej ilości pieniędzy niż w przypadku nowego modelu. Warto też pamiętać, że na kasę fiskalną z drugiej ręki nie ma gwarancji - w razie jej uszkodzenia, koszty naprawy mogą przewyższyć jej rzeczywistą wartość. Zwykle używana kasa fiskalna ma wyeksploatowany mechanizm drukujący i elektronikę - w takim przypadku nietrudno o awarię!

Można też zakupić kasy fiskalne w promocyjnych cenach, które znajdziecie na naszej stronie - kasy fiskalne promocje

Używana kasa fiskalna a ulga

Stało się. Zakupiona została używana kasa fiskalna. Jak zgłosić takie urządzenie do Urzędu Skarbowego? Dokładnie tak samo jak w przypadku nowej kasy, ale dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności (wyrejestrowanie przez poprzedniego użytkownika, ważna homologacja, wymieniony moduł fiskalny i faktura VAT potwierdzająca zakup). Co z ulgą na zakup używanej kasy fiskalnej? Tu pojawia się kolejna przeszkoda: zwrot do 90% wartości kasy (nie więcej niż 700 zł netto) nie przysługuje w stosunku do urządzeń używanych!

Ostatecznie okazuje się, że paradoksalnie tańszym rozwiązaniem jest nowa kasa fiskalna. Otrzymując zwrot 700 zł netto na pierwszy zakup nowego urządzenia fiskalnego wydamy jedynie kilkaset złotych, ominą nas potencjalne problemy i długi czas oczekiwania, a co najważniejsze - na nowe urządzenie fiskalne mamy gwarancję od producenta!

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

 
   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu