zmień dział


Kasa fiskalna z poprzedniej firmy w nowej działalności gospodarczej

Kasa fiskalna z poprzedniej firmy w nowej działalności gospodarczej

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.08.24

kasa fiskalna

W przepisach nie ma zakazu ani konieczności zmiany urządzenia rejestrującego w przypadku przeniesienia kasy fiskalnej lub drukarki fiskalnej z jednej firmy do drugiej. Oznacza to, że po zamknięciu działalności gospodarczej można prowadzić rejestr na tym samym urządzeniu fiskalnym, gdyż likwidacja firmy jednocześnie wiąże się z zakończeniem przez urządzenie pracy w trybie fiskalnym. Warto jednak wiedzieć, że zanim zaczniemy używać go w nowym przedsiębiorstwie należy najpierw dopełnić pewnych obowiązków.

Gdy kasa zakończy działalność w pierwszej firmie trzeba:

  • wykonać raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy (miesięczny)
  • w terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie odczytu pamięci fiskalnej 
  • złożyć wniosek o wyrejestrowanie urządzenia fiskalnego z ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego,
  • przy pomocy serwisanta dokonać odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy (lub drukarki)   przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego, z którego zostanie sporządzony protokół.
  • przechowywać powyższy protokół i wszystkie dokumenty wygenerowane przez kasę przez okres 5 lat.

Co trzeba zrobić zanim zaczniemy używać kasę w nowej działalności?

Musimy także wymienić moduł z pamięcią fiskalną i nadać kasie fiskalnej nowy numer ewidencyjny. Dodatkowo na podatnikach, którzy rozpoczną korzystanie z używanej kasy rejestrującej ciąży jeszcze konieczność dokonania fiskalizacji kasy. Zabieg ten to jednokrotna i niepowtarzalna czynność inicjująca pracę modułu fiskalnego urządzenia z pamięcią fiskalną oraz wydrukowanie z niej dobowego raportu fiskalnego. Ponadto trzeba zgłosić kasę naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji. Niestety wymiana modułu fiskalnego kosztuje i zazwyczaj w bardzo starych i wyeksploatowanych urządzeniach fiskalnych po prostu sienie opłaca.

Zgodnie z powyższym korzystanie z używanej kasy fiskalnej w nowej działalności jest możliwe, natomiast wiąże się z dodatkowymi, obowiązkowymi czynnościami – zarówno wobec kasy kończącej swoją działalność w poprzedniej firmie, jak i rozpoczęciem funkcjonowania w nowej. Należy mieć na uwadze czas, jaki dzieli obie działalności gospodarcze, aby wystarczająco wcześniej przygotować się na fakt, że kasa fiskalna będzie musiała najpierw zakończyć pracę i zostać zgłoszona na nowo. Nie warto zatem ryzykować zamykania jednej firmy i następnego dnia otwierania drugiej jeśli chcemy przenieść kasę. Organy podatkowe mogą wtedy zakwestionować takie rozwiązanie i domagać się wyjaśnienia niedopełnienia wyżej wspomnianych obowiązków. Oczywiście pisząc o kasie mamy również na myśli drukarki fiskalne. 

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu