Firmy rejestrujące sprzedaż kasy fiskalnej muszą przygotowywać dobowe oraz miesięczne raporty sprzedaży. Dziś postanowiliśmy przybliżyć kilka informacji na temat pierwszych kroków jakie należy poczynić po zakupieniu kasy oraz o tym jakie raporty i kiedy powinieneś przygotować by wszystko odbywało się zgodnie z prawem.
Fiskalizacja kasy
Zanim zaczniesz użytkowanie kasy rejestrującej powinieneś zadbać o kilka formalności. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać jest fiskalizacja kasy. Zafiskalizować kasę może tylko upoważniony pracownik serwisu, niestety nie możesz zrobić tego samodzielnie. Kolejnym krokiem, po fiskalizacji kasy, jest złożenie pisemnego zgłoszenia kasy do naczelnika właściwego dla Twojej firmy urzędu skarbowego. Masz na to tylko 7 dni. Urząd skarbowy w ciągu 30 dni od zgłoszenia nada numer ewidencyjny. Pamiętaj by numer ewidencyjny umieścić na obudowie kasy. Korzystając z kasy musisz również posiadać książkę serwisową kasy, która jest zawsze dołączona do urządzenia.

Kilka słów o obowiązkowych raportach fiskalnych - raport dobowy, raport miesięczny
Aby mówić o prawidłowym rozliczaniu przychodów z kasy fiskalnej niezbędne jest sporządzanie dobowych oraz miesięcznych raportów fiskalnych.
Raporty dobowe - sporządza się każdego dnia po zakończeniu pracy kasy. Jeśli nie zdążysz po zakończeniu pracy musisz przygotować taki raport następnego dnia, zanim rozpoczniesz sprzedaż. Wykonanie raportu dobowego jest konieczne, aby sprzedaż została zapisana do pamięci fiskalnej urządzenia fiskalnego.
Raporty miesięczne – wykonuje po zakończeniu miesiąca, za który wykonywany jest raport.
NAJWCZEŚNIEJ pierwszego dnia kolejnego miesiąca. Raport miesięczny jest raportem czytającym – można wydrukować go za dowolny zakończony miesiąc.
WAŻNE ! Jeżeli nie wykonasz w ciągu miesiąca raportów dobowych – zapisujących sprzedaż do pamięci fiskalnej – nie jest możliwe wykonanie raportu miesięcznego .
Raporty generuje się na urządzeniu fiskalnym. Dokument taki zawiera dane sumaryczne o obrocie, kwotach podatku VAT za dany okres.
Co ciekawe, kasa może przygotowywać także raporty niefiskalne, które mogą być dokumentem pomocniczym. Takim raportem może być podsumowanie pracy poszczególnych kasjerów, statystyki sprzedaży, itp.
Na koniec, jeszcze kilka ważnych informacji, o których musisz pamiętać:
-
Paragony
-
Raporty sprzedaży
-
KPiR
-
Ewidencja przychodów
Więcej informacji:
tel. (12) 656-51-58 lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl