zmień dział

Skontaktuj się z nami:
+48 12 656 51 58

Czy zakup kasy fiskalnej online jest naprawdę taki pilny, jak się słyszy?

Czy zakup kasy fiskalnej online jest naprawdę taki pilny, jak się słyszy?

Data:

  1. 1 maja 2019 - wejście w życie ustawy o KASACH ONLINE
  2. Daty wygaśnięcia homologacji dotychczasowych kas fiskalnych
  3. Co będzie rejestrowała kasa fiskalna online?
  4. Repozytorium (serwer Ministerstwa Finansów)

 

Obraz przedstawiąjacy kasy fiskalne online od kiedy?

Czy zakup kasy fiskalnej online jest naprawdę taki pilny, jak się słyszy? Okazuje się, że nie! Dlaczego? Czytaj więcej w naszym artykule.

 

1 maja 2019 - wejście w życie ustawy o KASACH ONLINE

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o kasach fiskalnych online.
W związku z tym pojawia się pytanie, ,,czy koniecznie już teraz należy zakupić kasę fiskalną online?" Dobra informacja jest taka, że nie trzeba, a nawet nie powinno się z tym spieszyć. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że w dalszym ciągu z powodzeniem można kupować kasy z kopią elektroniczną i długo z nich korzystać. Inna informacja jest taka, że kiedyś faktycznie dotychczasowe kasy fiskalne trzeba będzie wymienić na nowe, działające online. Jednak tylko przedstawiciele niektórych branż będą musieli to zrobić.

Kto i kiedy będzie musiał dotychczasową kasę wymienić na tą online ustalono i zapisano w nowej ustawie. Jest kilka grup podatników i kilka deadlinów. Pierwsza taka instalacja będzie obowiązywać dopiero od 01 stycznia 2020 r.

 

Daty wygaśnięcia homologacji dotychczasowych kas fiskalnych

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz ustawą Prawo o miarach wygaśnięcie homologacji dla kas z kopią papierową nastąpi 31 sierpnia 2019 r.(producenci zaprzestali już ich produkcji), a dla kas z kopią elektroniczną 
31 grudnia 2022 r. Należy zwrócić uwagę na fakt, że kasy fiskalne zakupione i zafiskalizowane przed 31 grudnia 2022 r. można używać aż do zapełnienia pamięci fiskalnej, czyli jeszcze przez jakieś 5 lat!  Jest to kolejny ważny powód do tego, by nie spieszyć się z zakupem kasy online. Dla tych z państwa, którzy w dalszym ciągu są zainteresowani zakupem wysokiej jakości kasy fiskalnej z kopią elektroniczną, jak np. najpopularniejszej obecnie na rynku kasy Posnet Ergo zapraszamy do kontaktu z naszym biurem handlowym. Doradzimy w wyborze najodpowiedniejszego urządzenia dla Państwa biznesu.

 

Co będzie rejestrowała kasa fiskalna online?

Kasy fiskalne online będą podobne do dotychczasowych kas. Nadal będą posiadać pamięć fiskalną, jednak będzie ona miała dużo większą pojemność, żeby zapisywać większą ilości informacji. Oprócz raportu dobowego kasa online będzie również zapisywała: wydrukowane paragony, wydruki niefiskalne i inne dane określane mianem zdarzeń - zmiana stawki podatku, zmiana waluty, błędy weryfikacji danych itp. Nośnikiem pamięci w kasach online nie będzie jak dotychczas karta SD. Dane umieszczone we wbudowanej pamięci będzie można odczytać tylko za pomocą dedykowanego programu komputerowego.

 

Repozytorium (serwer Ministerstwa Finansów)

To, co najważniejsze z punktu widzenia podatnika wiąże się z koniecznością stałego połączenia z Repozytorium, czyli serwerem Ministerstwa Finansów. Kasa online zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem będzie przekazywała do ministerstwa odpowiednie dane -- będą to przede wszystkim paragony i raporty dobowe, ale również inne zdarzenia. W sytuacji zaniechania przesyłania danych lub braku połączenia z repozytorium będą pojawiały się uporczywe alerty napominające. Konsekwencje uchylania się od wymogów mogę być różne, ale na pewno wszystkie nieprzyjemne. Nawet czasowy brak połączenia z repozytorium może skutkować utratą ulgi podatkowej, która wynosi 700 zł lub nie więcej niż 90% ceny urządzenia. Na razie jednak, nie ma konieczności korzystania z kas online i przesyłania wszystkich istotnych danych od razu do Ministerstwa Finansów, warto więc z tego skorzystać.

 

Podsumowanie

Nie ma konieczności zakupu kas fiskalnych online już w tej chwili:

  • pierwsza instalacja będzie miała miejsce dopiero 01 stycznia 2020 r. i będzie dotyczyła, tylko wybranej grupy przedsiębiorców
  • wygaśnięcie homologacji dla kas z kopią papierową nastąpi 31 sierpnia 2019 r.
  • wygaśnięcie homologacji dla kas z kopią elektroniczną dopiero 31.12.2022 r.
  • kasy fiskalne zakupione i uruchomione przed 31 grudnia 2022 r. można używać aż do zapełnienia pamięci fiskalnej, czyli jeszcze przez jakieś 5 lat!

 

Jak wynika z przytoczonych informacji, kasę fiskalną online można już zakupić, ale należy pamiętać, że faktycznie takiej konieczności jeszcze nie ma. Wynika z tego kilka istotnych zalet: dalsza możliwość kupienia sprawdzonych na
rynku, wysokiej jakości kas z kopią elektroniczną, brak konieczności połączenia z repozytorium Ministerstwa Finansów i wszystkiego co wiąże się z wdrażaniem i konfigurowaniem zupełnie nowych urządzeń.

 

W następnym wpisie czeka na Państwa kolejna dawka informacji dotyczących rynku kas fiskalnych, ciekawostek związanych z nowym rozporządzeniem w sprawie kas fiskalnych online i wiele więcej. Zachęcamy do śledzenia naszego bloga.

 

Więcej informacji:

Dział Handlowy: tel. 12 633 73 08 wew. 45; e-mail:  sprzedaz@escsa.pl

 

Zobacz nasze promocje fiskalne