Zgodnie z zapowiedziami na początku 2018 roku pierwsze kasy fiskalne i drukarki fiskalne będą emitować elektroniczne paragony fiskalne. E-paragony będą trafiały np. na skrzynkę mailową. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku zakupu droższych produktów lub objętych dłuższym terminem gwarancji. Często papierowe paragony gubimy lub bledną one pod wpływem czasu. Jednocześnie nowa funkcjonalność wymaga wdrożenia specjalnego systemu, który powinien móc zidentyfikować każdego klienta, a w przypadku wysyłki paragonów drogą mailową otrzymać informację zwrotna o dotarciu i przeczytaniu wiadomości.
Kasy i drukarki fiskalne dostosowane do emitowania elektronicznych paragonów fiskalnych
Według projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług od I kwartału 2018 roku kasy fiskalne będą musiały być dostosowane do wymogu emitowania elektronicznych paragonów fiskalnych. Kasy będą przesyłać dane bezpośrednio do fiskusa. Krajowa Administracja Cyfrowa będzie gromadziła informacje o sprzedaży, której dokonuje każdy podatnik, ale bez identyfikacji danych klientów. Jednak nie zdecydowano jeszcze w jaki sposób e-paragony będą trafiały do konsumenta. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się email, ponieważ takowy ma większość Polaków. Nie podlega wątpliwości, że chodzi o młodsze pokolenie. Co natomiast z osobami starszymi?
Czy wszystkie urządzenia fiskalne trzeba wymienić?
Obowiązek kas online będzie wprowadzany stopniowo. Na początek od 1 stycznia 2019 roku ma obejmować stacje benzynowe oraz firmy z branży motoryzacyjnej i wulkanizacyjnej. W połowie 2019 r. nowe przepisy zaczną dotyczyć branży gastronomicznej oraz budowlanej, a od 1 stycznia 2020 r. Z fiskalizacji online będą musiały korzystać także zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, hotele oraz kluby fitness. Według projektu ustawy, kasy z papierową kopią paragonów będzie można sprzedawać do końca 2018 roku, zaś kasy z kopią elektroniczną do końca 2022 roku.
Więcej informacji:
tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl