zmień dział


Kasy fiskalne online 2018 - najczęściej zadawane pytania

Kasy fiskalne online 2018 - najczęściej zadawane pytania

Data:

  1. Kasy online 2018 - podstawowe informacje
  2. Kasy fiskalne online - termin zakupu, cena i ulga
  3. Funkcjonalności kas fiskalnych online 
  4. Kasy z elektroniczną kopią zapisu - co się z nimi stanie?

kasjerka przyjmująca płatność kartąKasy fiskalne ONLINE to wciąż gorący temat wśród naszych klientów. Mamy świadomość, że wymóg wymiany urządzeń może generować wiele pytań. Dla Państwa wygody zebraliśmy najpopularniejsze pytania i odpowiedzi w jednym miejscu.

Kasy online 2018 - podstawowe informacje

Co to jest kasa fiskalna online?
Kasa fiskalna online to urządzenie, które komunikuje się z Centralnym Repozytorium Kas w czasie rzeczywistym. Kasa online musi być stale podłączona do sieci teleinformatycznej lub Internetu, by móc przesyłać dane według określonego harmonogramu. Harmonogram będzie mógł ulec zmianie bez wiedzy właściciela kasy online.
 
Co to jest e-paragon? Czy znikną papierowe paragony?
E-paragon to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego paragonu. Elektroniczna wersja tego dokumentu pozwoli na jego transmisję do wybranej bazy danych. Pomimo wprowadzenia e-paragonu, klient nadal będzie mógł otrzymać papierowy paragon.
 
Kto będzie zobowiązany do zakupienia kasy online?
Do grupy przedsiębiorców zmuszonych do zakupienia kasy fiskalnej online należą eksperci z branży: motoryzacyjnej, gastronomicznej, budowlanej, kosmetycznej, fryzjerskiej i fitness. Kasy online będą dotyczyć także przedsiębiorców oferujących usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Pierwsze grupy przedsiębiorców mają zacząć korzystać z kas online już z początkiem 2019 roku. Szczegóły i infografika we wpisie "Kasy fiskalne online - dla kogo i kiedy?".
 

Kasy fiskalne online - termin zakupu, cena i ulga

Kiedy będzie można kupić kasę online?
Miesiąc temu zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. W tym dokumencie wyjaśniono jakie kryteria powinny spełniać e-kasy. Z początkiem lipca rozporządzenie oficjalnie weszło w życie, a producenci urządzeń fiskalnych zaczęli ubiegać się o homologację kas online. Dopiero po przejściu odpowiednich badań i otrzymaniu homologacji nowe urządzenia wejdą do sprzedaży. O wymogach dla kas online pisaliśmy wcześniej na naszym blogu
 
Czy kasy fiskalne online będą droższe od odpowiedników z elektroniczną kopią paragonu?
Producenci zastrzegają, że cena kas online nie będzie znacznie (lub wcale) różnić się od ich odpowiedników z elektroniczną kopią paragonu. Warto zaznaczyć, że tylko na kasy fiskalne online będzie obowiązywała ulga nawet do 90% wartości kasy (nie więcej niż 700 zł netto).
 

Funkcjonalności kas fiskalnych online 

A jeśli zabraknie dostępu do sieci?
Kasy online wymagają ciągłego połączenia z siecią teleinformatyczną. Jeśli nastąpi problem z łącznością, należy niezwłocznie przesłać dane z kasy po ustaniu problemu. W przypadku stałego problemu z dostępem do sieci (np. w przypadku pracy mobilnej), podatnik będzie musiał uzyskać specjalną zgodę naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie danych w określonych odstępach czasu.
 
Które terminale płatnicze będą współpracować z kasami online?
Kasy online mają wymóg stosowania protokołu komunikacyjnego z terminalami płatniczymi. Oznacza to, że wszelkie czynności pomiędzy kasą a terminalem zostaną zautomatyzowane, a terminale będą instalowane na zasadzie "podłącz i pracuj". Praktycznie wszystkie terminale dostępne na rynku będą miały możliwość współpracy z kasą online jeśli operator terminala zaimplementuje protokół komunikacyjny. 
 

Kasy z elektroniczną kopią zapisu - co się z nimi stanie?

Czy kasa bez funkcji online może być moją kasą rezerwową?
Jeżeli znajdują się Państwo w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do posiadania kasy online, kasa rezerwowa również będzie musiała być online.
 
Czy muszę wymieniać moją starą kasę jeśli wciąż nadaje się do użytku? 
Jeżeli nie znajdują się Państwo w grupie przedsiębiorców zobowiązanych do stosowania kas online, można nadal używać stary model kasy fiskalnej. Warunki, które musi spełniać kasa to: obowiązująca homologacja i miejsce w pamięci fiskalnej.
 
 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu