zmień dział


Kiedy wreszcie kupisz kasę online? Nowe informacje.

Kiedy wreszcie kupisz kasę online? Nowe informacje.

Data:

  1. Kasy online - rozporządzenie gotowe
  2. Brak ustawy o VAT blokuje produkcję e-kas
  3. Czy kasy online są już wyprodukowane?
  4. A co z reklamowanymi kasami online?

kasy online 2019 - klawiatura z napisem kasy online - nowe informacje

Czy mogą Państwo wymienić swoją kasę fiskalną starego typu na urządzenie online? Odpowiedź brzmi: nie. Od kiedy kasy fiskalne online będą obowiązkowe? Nie wiemy. I na tym mógłby zakończyć się ten artykuł. My jednak przyglądamy się problemowi bliżej i przedstawiamy wszystkie informacje, jakie do tej pory zebraliśmy.

Kasy online - rozporządzenie gotowe

Już z końcem maja 2018 roku było wiadomo, jakimi kryteriami i warunkami technicznymi muszą odznaczać się nowe kasy rejestrujące sprzedaż. Wtedy też popełniliśmy krótki artykuł blogowy na ten temat. Kiedy rozporządzenie weszło oficjalnie w życie, ruszyła machina. Producenci rozpoczęli wyścig o to, kto jako pierwszy przedstawi swoje innowacyjne rozwiązania online. Pisaliśmy wtedy, że nie mamy jeszcze informacji, jaki będzie termin obowiązku posiadania kasy online przez pierwszą grupę przedsiębiorców objętych nowymi przepisami. Nadal podtrzymujemy nasze zdanie. 

Brak ustawy o VAT blokuje produkcję e-kas

Aby mieć całkowitą pewność, kiedy pierwsze branże będą musiały przesiąść się na urządzenia online, musimy poczekać na opublikowanie nowelizacji Ustawy o VAT. A ta utknęła w komisji sejmowej i nie zanosi się na to, aby wyszła z parlamentu do końca tego roku. Projekt nowelizacji ustawy o VAT zakładał też, które branże jako pierwsze będą zobowiązane do wymiany kas starego typu. Pierwsze grupy przedsiębiorców (związanych z branżą motoryzacyjną i paliwową) nadal czekają na jakiekolwiek decyzje ze strony Rządu. 

Czy kasy online są już wyprodukowane?

W związku z niejasnymi informacjami, nasz partner Posnet Polska S.A., zlecił Kancelarii Prawnej dokonanie interpretacji aktualnej sytuacji prawnej. W interpretacji czytamy, że ,,kasą online będzie wyłącznie kasa rejestrująca, dla której dopiero po wejściu w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzającej taki rodzaj kasy rejestrującej, Prezes GUM wyda decyzję potwierdzającą zgodność z wówczas obowiązującymi przepisami".  Na chwilę obecną kasy online zwyczajnie nie istnieją.

A co z reklamowanymi kasami online?

Na fanpagach producentów kas i drukarek fiskalnych docierają do nas co jakiś czas informacje o nowych urządzeniach, które docelowo mają odpowiadać nowym przepisom. Proszę zwrócić jednak szczególną uwagę na opis urządzeń. Producenci dają znać, że urządzenia ,,uzyskały pomyślne wyniki badań w Głównym Urzędzie Miar". Nie oznacza to, że urządzenie uzyskało homologację, a jedynie jest gotowe do jej uzyskania. 

Urządzenia online będą produkowane, jeżeli ustawa o VAT wejdzie w ogóle w życie. Od wejścia ustawy w życie, producenci będą potrzebować jeszcze kilku miesięcy na rozpoczęcie produkcji urządzeń online

 

Uwaga na oszustów

Apelujemy o rozwagę - żaden dystrybutor urządzeń fiskalnych na ten moment nie posiada kas online. Jeżeli reklamuje się w ten sposób, wprowadza Państwa w błąd.  Ponadto doszły do nas słuchy, że dystrybutorzy namawiają wszystkich przedsiębiorców na wymianę kas starego typu na nowe, online.  Podkreślamy: jeżeli nie będą Państwo należeć do grupy przedsiębiorców objętych nowymi przepisami, nie muszą Państwo wymieniać urządzenia na online. 

Kasy fiskalne starego typu (z kopią elektroniczną) będzie można kupować jeszcze do końca 2022 roku. 

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

 
   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu