zmień dział






Opłata recyklingowa - wiemy więcej! FAQ

Opłata recyklingowa - wiemy więcej! FAQ

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.02.10

woreczki foliowe

Czy należy naliczyć opłatę recyklingową za torebki papierowe? Jaki urząd może  prowadzić kontrole w zakresie takiej opłaty? 

W związku z wejściem w życie obowiązującej opłaty za torby na zakupy z tworzywa sztucznego, Ministerstwo Środowiska przygotowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Jeśli chcą Państwo wiedzieć ile wynosi, jak naliczyć i gdzie wnieść opłatę recyklingową za foliówki, zachęcamy do przeczytania naszego wpisu na blogu

 

NAJCZĘSCIEJ ZADAWANE PYTANIA DOTYCZĄCE OPŁATY RECYKLNGOWEJ:

Czy prowadząc sklep z narzędziami, pakując klientowi drobne produkty (np. śrubki) w torebki o grubości poniżej 15 mikrometrów jest obowiązek naliczenia opłaty recyklingowej?
- Tak. Zwolnienie z opłaty dotyczy tylko takich torebek, jeśli wykorzystywane są do pakowania żywności, co jest związane ze względami higienicznymi.

Czy pakując w sklepie produkty w woreczki z tworzywa sztucznego (o grubości poniżej 50 mikrometrów), np. strunowe (bez uszu) istnieje obowiązek pobrania opłaty recyklingowej? 
- Tak, należy naliczyć opłatę recyklingową. Nie ma znaczenia czy są to torebki z uchwytami czy bez
 
Czy sprzedając lekkie torby na zakupy w paczkach zawierających np. 1000 sztuk mam obowiązek pobrać od każdej z nich opłatę recyklingową? Nie będą one służyć do pakowania w moim sklepie produktów.
- Nie. Torby podlegają opłacie tylko wtedy, gdy podmiot, który je nabył, będzie oferował je swoim klientom do pakowania zakupionych przez nich towarów ze sklepu. 
 
Czy oferując torbę mieszkańcom w ramach zbiórki używanej odzieży z gospodarstw domowych mam obowiązek pobierania od nich opłaty recyklingowej?
- Nie. Opłata jest pobierana wyłącznie w przypadku pakowania produktów nabytych przez klientów w jednostce handlu detalicznego lub hurtowego. 
 
Czy torby papierowe podlegają opłacie recyklingowej?
- Nie. Opłacie podlegają wyłącznie torby z tworzywa sztucznego. Torby w pełni biodegradowalne niezwierające dodatków z tworzyw sztucznych (np. torby ze skrobi) nie podlegają takiej opłacie. 
 
Czy istnieje obowiązek prowadzenia dodatkowej ewidencji sprzedanych toreb, pobranych opłat oraz sporządzenia sprawozdań dla właściwych organów?
- Nie.
 
Czy opłata pobierana od klienta za lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego musi być równa opłacie recyklingowej?
- Nie. Sprzedawca może ustalić dowolną cenę za lekką torbę na zakupy, pod warunkiem, że w cenie tej zostanie uwzględniona opłata recyklingowa. 
 
Czy prowadząc jednostkę handlową mogę uiścić opłatę recyklingową we własnym zakresie, a klientowi wydać torbę za darmo?
- Nie. Prowadzący jednostkę handlową ma obowiązek pobrania opłaty recyklingowej od klienta nabywającego torbę. Jeżeli sprzedawca oferuje lekkie torby bez pobierania od klientów takiej opłaty, podlega administracyjnej karze pieniężnej wynoszącej od 500 do 20 000 zł. 
 
Co należy zrobić z pobraną opłatą recyklingową?
- Opłatę należy przekazać do 15 marca roku następującego po roku, w którym została pobrana.
 
Gdzie należy wpłacić opłatę recyklingową za torby foliowe?
- Opłatę za foliówki wpłacamy do właściwego marszałka województwa, na specjalnie utworzone przez niego konto bankowe - tak czytamy w najnowszym komunikacie Ministerstwa Środowiska.  Numeru konta, na które wpłacimy opłatę recyklingową za torebki foliowe, musimy szukać na stronie właściwego dla siebie Urzędu Marszałkowskiego. [aktualizacja 11.01.2019]
 
Jaki urząd może prowadzić kontrole w zakresie opłaty recyklingowej?
- Inspekcja handlowa.
 
 
ESC SA pomaga usprawnić działanie każdego przedsiębiorstwa. Nasz dział handlowy proponuje odpowiednio dostosowane oprogramowanie do zarządzania firmą
 
 
Więcej informacji:
 
   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu