zmień dział


Kasy fiskalne online już od stycznia

Kasy fiskalne online już od stycznia

Data:

  1. Mechanik, wulkanizator, sprzedawca paliw - oni już wiedzą
  2. Dla kogo jeszcze kasy fiskalne?
  3. Jedno czy dwa urządzenia? 
  4. Kasa fiskalna online - na co zwracać uwagę?
Kasa fiskalna online od stycznia w warsztatach samochodowychPierwsza grupa podatników ma coraz mniej czasu na wprowadzenie w swojej działalności kas fiskalnych online
Nie warto odkładać zakupu kasy online na ostatnią chwilę. Może się zdarzyć, że mimo odpowiedniej podaży urządzeń dojdzie do sytuacji, że braknie zasobów ludzkich, czyli serwisantów, którzy mogliby takie kasy instalować. 
 
- Jest to jeden z warunków koniecznych - do fiskalizacji kasy potrzebna jest interwencja serwisanta - zwraca uwagę Piotr Ślęzak, dyrektor ds. projektów zagranicznych, Posnet.   
 

Mechanik, wulkanizator, sprzedawca paliw - oni już wiedzą

Ustawa o VAT znowelizowana 23 kwietnia 2019 roku na pierwszy rzut oka jasno określa, które grupy podatników zobowiązane są do wymiany urządzeń fiskalnych na online i w jakich terminach. Art. 145 b. 1. mówi, że od 1 stycznia 2020 roku do rozpoczęcia ewidencji na tzw. kasach rejestrujących online zobowiązani są podatnicy, którzy: a) świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, b) sprzedają benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.
 
Z zapisów tych wynika, że zobowiązani do wprowadzenia urządzeń nowego typu do końca tego roku są wszyscy dostawcy paliw, które mogą posłużyć do napędu silników spalinowych różnego rodzaju pojazdów czy urządzeń. Dotyczy to zarówno stacji paliw, jak i punktów posiadających w ofercie gaz. W porządku alfabetycznym ta pokaźna grupa to mechanicy i wulkanizatorzy wszelakich pojazdów silnikowych lub motorowerów. Czy ktoś jeszcze musi się zmierzyć z nowym obowiązkiem? - Często pojawiają się pytania od klientów dotyczące myjni samochodowych czy sprzedaży pojazdów - informuje nas Magdalena Greloch, wiceprezes zarządu ESC Spółka Akcyjna. 
 
- Te grupy nie są wymienione w ustawie o VAT i teoretycznie nie muszą dokonać wymiany kas czy drukarek fiskalnych na online. Jednakże w przypadku salonów samochodowych trzeba zwrócić uwagę, czy jednocześnie nie pojawiają się w zakresie ich działań usługi serwisowe. Jeszcze nieraz w rozmowach z producentami kas padnie zapewnienie, że kto jak kto, ale akurat reprezentanci branży warsztatowej są świadomi kolejnego obowiązku. 
 

Dla kogo jeszcze kasy fiskalne?

Z zebranych przez nas szacunków nowy obowiązek obejmie ok. 80 000 podatników działających w branży motoryzacyjnej. Czyżby ustawodawca o kimś ,,zapomniał"? - Co do zasady należy czytać te przepisy literalnie. Według nas bardzo precyzyjnie określają, kto musi zainstalować kasy online, choć nasi dystrybutorzy i klienci pytają nas, czy np. stacje diagnostyczne również zostaną objęte nowym obowiązkiem. W sytuacji kiedy diagnosta tylko weryfikuje parametry pojazdu, nie musi posiadać kasy online, ale w przypadku gdy w trakcie przeglądu ustawia światła w pojeździe lub też dokonuje innej interwencji (czyli de facto dokonuje drobnej naprawy), wtedy już taką kasę powinien posiadać - zauważa Piotr Ślęzak, Posnet. 
 
Czy kas wystarczy dla wszystkich, skoro niektórzy z przepytywanych sugerują, byśmy zaopatrzyli się nie w jedną, a w... dwie kasy. Korzystanie z nowego rodzaju kas rejestrujących wiąże się bowiem nie tylko z uproszczeniem obiegu dokumentacji fiskalnej, ale również z możliwością odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na jej zakup w wysokości 90% ceny netto, ale nie więcej niż 700 zł. 
 

Jedno czy dwa urządzenia? 

Trzeba wiedzieć, że ustawodawca wprowadził możliwość zakupu drugiej kasy, tzw. urządzenia rezerwowego. Dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie? - Z odliczenia korzystamy tylko raz! Jeżeli kupimy kasę właściwą razem z rezerwową, od obydwu odliczymy 700 zł. Kasa to urządzenie elektroniczne, jak każde inne może ulec awarii, a to oznacza przestój. Może też zostać uszkodzone tak, że naprawa będzie nieopłacalna - podpowiada Magdalena Greloch, ESC. 
 
Taki krok może okazać się godny polecenia, skoro za każdym razem naszą troską powinien być niezakłócony przesył danych. Przecież część z nas - holowanie, serwis mobilny - będzie świadczyć swe usługi ,,w drodze", z dala od siedziby firmy. Ustawodawca wyraźnie napomina: jeśli nastąpi problem z łącznością, należy niezwłocznie po ustaniu problemu przesłać dane z kasy. W przypadku stałego problemu z dostępem do sieci (np. w przypadku pracy mobilnej), ,,podatnik będzie musiał uzyskać specjalną zgodę naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie danych w określonych odstępach czasu". I tu przestroga. Można stracić odliczenie 700 zł za ,,naruszenie obowiązku połączenia z repozytorium". Oczywiście trzeba zapewnić je w godzinach pracy podmiotu, a jeżeli pojawi się awaria dostępu do internetu, należy ją usunąć ,,niezwłocznie". 
 

Kasa fiskalna online - na co zwracać uwagę?

A co się nie zmieni wraz z nowym obowiązkiem? Tak jak to było dotychczas, obsługujący kasę wydaje paragony, sporządza raporty itp. Obsługa jest taka sama, jak tradycyjnych kas z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Specjaliści przekonują, że wcale nie jest trudniej, przeciwnie - pod wieloma względami będzie łatwiej. Przecież nie składamy w urzędzie skarbowym zgłoszenia kasy w celu uzyskania numeru ewidencyjnego (kasa uzyskuje ten numer automatycznie przy pierwszym połączeniu z CRK). Poza dodatkowym obowiązkiem zapewnienia urządzeniu online stałego dostępu do sieci teleinformatycznej warto oczywiście wyrobić sobie nawyki, by kasa nie odmówiła posłuszeństwa. A to wystarczająca przesłanka, by wybrać urządzenie/urządzenia, za którymi stoi producent bądź importer gwarantujący szybki serwis. Oczywiście uprawniony serwis. 
 
Obraz przedstawiąjacy kasy fiskalne online już od stycznia
 
Piotr Ślęzak, dyrektor ds. projektów zagranicznych, Posnet:
Oferta kas rejestrujących online jest bardzo szeroka. Począwszy od rozwiązań droższych, opartych na drukarkach fiskalnych, do tańszych - jak kasy stacjonarne czy mobilne. W większości warsztatów sprawdzi się rozwiązanie oparte na kasie mobilnej, takiej jak MOBILE ONLINE lub ERGO ONLINE. Są to małe kasy, ale wyposażone w wiele zaawansowanych funkcji. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż są to urządzenia bardzo proste w obsłudze. Podatnicy, którzy do tej pory używali drukarek fiskalnych, mogą po prostu kupić ich nowsze wersje zgodne z wymaganiami dla fiskalnych urządzeń online. Jaką wybrać? Warto skorzystać z rad dostawcy urządzeń fiskalnych. Wybór modelu może zależeć od możliwości dostępu do internetu.
 
Powyższy artykuł został stworzony przez portal nowoczesnywarsztat.pl. Jego całość znajduje się na stronie internetowej nowoczesnywarsztat.pl
 
Przeczytaj więcej: Kasy fiskalne dla mechaników 
   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu