zmień dział


Zmiana podatku VAT w kasach fiskalnych do 31 lipca 2019

Zmiana podatku VAT w kasach fiskalnych do 31 lipca 2019

Data:

  1. Do kiedy trzeba zmienić stawki VAT w kasach fiskalnych?
  2. Jakie są nowe przypisania liter do stawek VAT?
  3. Czy trzeba zmienić wszystkie stawki VAT? 
  4. Czy stawki można zmienić samodzielnie, czy trzeba udać się do serwisu?
  5. Czy na każdym urządzeniu można zmienić stawki VAT? Co z urządzeniami, które zostały zakupione dawno temu?

  zmiana stawek Vat

 

Do kiedy trzeba zmienić stawki VAT w kasach fiskalnych?

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30.04.2019 do 31 lipca 2019 należy zmienić stawki VAT w kasach rejestrujących. W związku z tym nasuwa się kilka istotnych pytań zarówno dla podatników, serwisów jak i dystrybutorów urządzeń fiskalnych. 

 

Jakie są nowe przypisania liter do stawek VAT?

A - 23%

B - 8%

C - %5

D - 0%

E - zwolniona

F i G - inne stawki w tym 0 techniczne

 

Przykłady:

Podatnicy  bez VAT, którzy dotychczas zwolnioną stawkę mieli zaprogramowaną na literze G, muszą dokonać zmiany i zaprogramować tę stawkę na literę E. To samo dotyczy pozostałych liter. Od  1 sierpnia 2019 r., jest obowiązek przypisania określonej stawki VAT do określonej litery, jak widać powyżej. W związku z tym trzeba również przeprogramować matrycę dla świadczonych usług czy sprzedawanych produktów. Załóżmy np., że sprzedawany przez Ciebie dotychczas produkt z podatkiem VAT %5 był przypisany do litery  innej niż  C, to teraz należy to przeprogramować i przypisać produkt z VAT %5 do litery C (jak powyżej). Tak samo należy postępować w przypadku pozostałych produktów, czy usług.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem trzeba nie tylko na nowo przypisać do wskazanych liter określone stawki podatku VAT, ale również zmienić przypisane do sprzedawanych towarów lub usług litery. 

 

Czy trzeba zmienić wszystkie stawki VAT? 

Do tej pory wystarczyło, że podatnik przypisze oznaczenia literowe tylko do tych stawek podatku, których dotychczas używał. Zgodnie z nowym rozporządzeniem podatnik zobowiązany jest przypisać oznaczenia literowe do wszystkich stawek VAT, nawet z tych, z których nie korzysta. Kasa fiskalna podatnika powinna być zaprogramowana ze wszystkimi wyżej widocznymi literami i przypisanymi do nich stawkami.

 

Czy stawki można zmienić samodzielnie, czy trzeba udać się do serwisu?

Każdy podatnik może samodzielnie zmienić stawki VAT na swoich kasach fiskalnych, jeśli tylko potrafi to zrobić. W przypadku kiedy podatnik nie jest pewien jak to zrobić albo po prostu nie potrafi, a nawet nie chce samodzielnie tego robić, powinien udać się do  odpowiedniego serwisu. Skorzystanie z pomocy fachowca wyklucza jakiekolwiek błędy, które mogłyby się pojawić przy samodzielnej próbie zmian stawek.

 

Czy na każdym urządzeniu można zmienić stawki VAT? Co z urządzeniami, które zostały zakupione dawno temu?

Stawki VAT można zmienić tylko na  kasach fiskalnych, których numer unikatowy zaczyna się od trzech liter. W kasach, w których numer unikatowy jest złożony tylko z dwóch liter, niestety nie istnieje możliwość zmiany stawek VAT. A w takiej sytuacji trzeba kupić nową kasę rejestrującą. 

Zmiany stawek są koniecznością, którą należy dopilnować i zrealizować w wyznaczonym czasie.

W przeciwnym wypadku możemy zostać narażeni na nieprzyjemne konsekwencje ze strony organu podatkowego. 

 

Pamiętaj, że jeżeli kupiłeś kasę fiskalną po 30 kwietnia 2019 roku, Twój serwis powinien zaprogramować Ci stawki wg nowej matrycy.

 

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, z przyjemnością odpowiemy lub doradzimy.

 

Zapraszamy do kontaktu:

tel. +48 12 656 51 58    e-mail:  sprzedaz@escsa.pl

 

Aktualna promocyjna  kas i drukarek fiskalnych.

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu