zmień dział


Księgowanie przychodów z kasy fiskalnej

Księgowanie przychodów z kasy fiskalnej

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.02.28

księgowanie przychodów z kasy fiskalnejProwadzisz działalność gospodarczą, rozliczając przychody z kasy fiskalnej? Zastanawiasz się, która forma rozliczenia jest właściwa dla Ciebie? Pomożemy Ci podjąć decyzję

Księgowanie przychodów z kasy fiskalnej w KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów)

 

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, opodatkowani podatkiem liniowym, zobowiązani są do księgowania przychodów z kasy fiskalnej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Przedsiębiorcy mogą samodzielnie zadecydować czy rozliczać się za pomocą dobowych bądź miesięcznych raportów fiskalnych.  
a) Raporty dobowe należy ująć pod datą, której dotyczą a wpisu dokonać w kolumnie 7 – sprzedaż towarów i usług. 
b) Raporty miesięczne powinny zostać wpisane do KPiR pod koniec danego miesiąca. Ważnym jest, by pamiętać o pomniejszeniu danych z raportu miesięcznego o kwoty, które mogą mieć lub/i mają wpływ na wysokość przychodu (przykładem są zwroty). 
 

Księgowanie przychodów z kasy fiskalnej na ryczałcie

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu, również posiadają możliwość wyboru sposobu rozliczeń. Podobnie jak w wypadku rozliczeń w oparciu o KPiR możliwy jest wybór pomiędzy miesięcznymi oraz dobowymi raportami. Należy zadbać o to by poszczególne transakcje z danego okresu zaksięgowane były w ewidencji przychodów, zgodnie z właściwą stawką ryczałtu. Jest to szczególnie istotne w wypadku podatników, którzy objęci są różnymi stawkami ryczałtu.
 

Ważne: 

Podatnik ma obowiązek prowadzić dwie dodatkowe ewidencje, które mają wpływ na   ewidencję przychodów z kasy fiskalnej. Są to oczywiście, ewidencja zwrotów oraz ewidencja pomyłek. 
 
 
Więcej informacji:
 
   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu