zmień dział


E - paragony - wszystko, co musisz wiedzieć w 2023 r.

E - paragony - wszystko, co musisz wiedzieć w 2023 r.

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2024.06.11

  1. Co to jest e-paragon?
  2. E-paragon - jakie zmiany dla przedsiębiorców?
  3. E-paragon a obawy klientów.
  4. Podsumowanie zmian w E-Paragonach.

Obraz przedstawiąjacy e-paragony wrzesień 2023

Jeszcze w tym roku w Polsce nastąpią spore zmiany w systemie fiskalnym - zostanie uruchomione rozwiązanie umożliwiające powszechne wystawianie e-paragonów. Nowe przepisy dotyczące e-paragonów wynikają ze wspólnego  projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii, których wejście w życie zostało zapowiedziane na wrzesień 2023 r. Projekt ustawy, który wprowadza te zmiany, został już przyjęty kiedy przez Sejm i oczekuje na zatwierdzenie w Senacie. Jak więc będą wyglądać zmiany i na co musimy się przygotować?

 

 

Co to jest e-paragon?

  Zacznijmy od tego, czym jest  tytułowy e-paragon. To dokument będący elektronicznym odpowiednikiem klasycznego paragonu fiskalnego, drukowanego przez sprzedawcę za pomocą kasy lub drukarki fiskalnej. Na ten moment e-paragony funkcjonują w tylko w określonych branżach, takich jak m.in. usługi przewozu osób samochodem osobowym czy usługi przygotowywania i dostarczania żywności (catering). Firmy, które świadczą te usługi, mają zezwolenie na ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kas wirtualnych i tym samym korzystanie z paragonów elektronicznych, jednak Ministerstwo Finansów zapowiedziało w tym temacie zmiany.
 
Obowiązek wystawiania paragonu lub faktury do każdej transakcji to przepis, który jest z nami od prawie 20 lat. Uregulowany został w ustawie o VAT z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. W komunikacie zatytułowanym ,,e-paragon już wkrótce w kasach on-line" z 28 września 2021 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że wprowadzenie możliwości wydawania paragonów elektronicznych da klientowi wybór, w jakiej formie chce otrzymać potwierdzenie dokonania zakupu. Według ustawodawcy, rozwiązanie to niesie korzyści zarówno dla przedsiębiorcy, jak i konsumenta. Ze względu na prawo do prywatności temat jest kontrowersyjny.

 

E-paragon - jakie zmiany dla przedsiębiorców?

Aktualnie obowiązujące przepisy zezwalają na wystawienie klientowi paragonu elektronicznego, jednak problemem staje się sposób jego dystrybucji do nabywcy.  Kasa fiskalna "nie wie"  gdzie przekazać e-paragon nabywcy, który wyraził wolę jego otrzymania.
Zapewne duże sieci handlowe mogłyby rozwiązać ten problem poprzez tworzenie własnych aplikacji dla Klienta, w której możliwy będzie odbiór e-paragonu, jednak takie rozwiązanie z pewnością nie będzie możliwe dla każdego przedsiębiorcy. Dodatkowo klient, który byłby zmuszony do zainstalowania kilkunastu różnych aplikacji na swój telefon tylko w celu zachowania paragonu z każdej transakcji, również mógłby ulec frustracji i zrezygnować z tego sposobu przechowywania swoich dokumentów sprzedaży.
 
Rozwiązaniem tego problemu będzie zbudowanie ogólnopolskiej platformy dla sprzedawców i klientów, w której będziemy odbierać wszystkie nasze paragony niezależnie od tego, w jakim sklepie będziemy robić zakupy. HUB paragonowy, czyli wyżej wspomniany system dystrybucji paragonów elektronicznych, będzie ogólnodostępnym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców i konsumentów biorących udział w transakcji sprzedaży.
 
Aby skorzystać z nowej funkcjonalności oferowanej przez Ministerstwo Finansów, konieczne będzie pobranie aplikacji e-paragony. Po zainstalowaniu programu aplikacja będzie łączyć się z hubem paragonowym w celu wygenerowania unikalnego identyfikatora klienta. Taki identyfikator będzie potrzebny w momencie dokonywania zakupu. Klient będzie mógł zeskanować ten identyfikator przy kasie, aby odebrać paragon w formie elektronicznej. Dzięki temu papierowy dowód sprzedaży nie będzie już konieczny.

E-paragon a obawy klientów.

  Ciekawym aspektem tworzenia bazy danych paragonów przez resort finansów jest fakt, że klienci mają obawy dotyczące potencjalnej inwigilacji związanej z gromadzeniem szczegółowych informacji o ich zakupach. Rząd zapewnia, że te obawy są nieuzasadnione, ponieważ w przypadku aplikacji nie gromadzi się żadnych danych osobowych użytkowników. Usługa umożliwiająca pobranie elektronicznego paragonu na smartfon ma być w pełni anonimowa. Klient otrzyma unikalny identyfikator, który umożliwi mu uzyskanie e-paragonów. Teoretycznie, nie będziemy musieli podawać żadnych danych identyfikujących.
 
 
Wraz z wejściem nowych przepisów koniecznością zacznie być wystawianie paragonów elektronicznych dla wszystkich transakcji o wartości przekraczającej 50 złotych brutto. To oznacza, że przedsiębiorcy będą musieli zweryfikować swoje urządzenia pod kątem możliwości wystawiania e-paragonów, a producenci urządzeń fiskalnych - wprowadzić  w swoich urządzeniach funkcje wystawiania paragonów elektronicznych. Jak zapowiedział Wiceminister Finansów Mariusz Gojny - Ministerstwo Finansów opublikuje otwarte protokoły, które umożliwią przystąpienie do projektu +HUB E-paragony+  wszystkim producentom kas oraz tworzenie konkurencyjnych aplikacji do odbiorów paragonów.
   

Podsumowanie zmian w E-Paragonach.

  Rezygnacja z paragonów papierowych na rzecz e-paragonów  wzbudza wiele niepokoju, ale może również  przynieść wiele korzyści. Z jednej strony - klienci zyskają możliwość dostępu do paragonu w dowolnym momencie, gwarancję autentyczności, mniejsze ryzyko zgubienia, łatwiejsze przechowywanie oraz ułatwienia w przypadku składania reklamacji. Z drugiej strony - kwestia prywatności danych czy brak dostępu do paragonów w przypadku awarii systemu również wywołuje niepewność klientów. Niezależnie od wszystkich obaw, rozwiązanie E-paragony ma potencjał przynieść liczne korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów.

 

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu