zmień dział


Jak zarządzać magazynem i nie bać się JPK_MAG?

Jak zarządzać magazynem i nie bać się JPK_MAG?

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.02.10

 1. Stworzenie mapy magazynu
 2. Metody wyceny i wydawania zapasów magazynowych
 3. Planowanie zużycia towarów
 4. Programy do zarządzania magazynem

Obraz przedstawiąjacy jak zarządzać magazynem i nie bać się JPK_MAG?Ktokolwiek pracował kiedyś w przedsiębiorstwie, w którym organizacja była na poziomie odbiegającym od oczekiwań, ma świadomość, że problem z doliczeniem się stanów magazynowych powoduje wiele następujących po sobie komplikacji. Nawet zarządzanie małym magazynem może sprawić trudności, jeśli nie zastosujemy się do kilku zasad, które w prosty sposób pomogą w rozplanowaniu pracy. Udowadniamy, dlaczego warto pracować na programach z magazynami i przedstawiamy kilka sposobów na efektywne zarządzanie magazynem w przedsiębiorstwie.

Stworzenie mapy magazynu

Optymalne wykorzystanie pojemności i przestrzeni magazynowej to podstawa. Zachęcamy do przeanalizowania potrzeb przedsiębiorstwa i opracowania unikalnej mapy magazynu. Mówi się, że w projekcie magazynu powinny znajdować się: 

 • strefa załadunku i rozładunku,
 • strefa przyjmowania towaru, 
 • strefa magazynowania, 
 • strefa kompletacji zamówień
 • strefa wysyłek. 

Układ powinien być podzielony na odpowiednie strefy tak, aby w miarę możliwości realne było wydawanie towarów z magazynu przez kilku pracowników jednocześnie. W dobrze zaplanowanej przestrzeni manipulowanie ładunkiem powinno być ograniczone do minimum. W sieci dostępnych jest wiele przykładowych map i systemów rozplanowania przestrzeni w magazynie.

Metody wyceny i wydawania zapasów magazynowych

Warto skorzystać z zasad strategii wydawania towarów lub wypracować własną metodę, aby jeszcze lepiej usprawnić zarządzanie magazynem. FIFO i FEFO to akronimy dotyczące najpopularniejszych strategii pobierania i wydawania towarów z magazynu:

 • Zasada FIFO (ang. first in, first out) - "pierwsze przyszło, pierwsze wyszło" - system polegający na wydawaniu towarów, które najdłużej leżały w magazynie;
 • Zasada FEFO (ang. first expired, first out) - "pierwsze traci ważność, pierwsze wyszło" - metoda polegająca na wydawaniu towarów, które mają najkrótszą datę ważności.

Rozchód zapasów można wycenić według cen tych towarów, które albo zostały przyjęte w pierwszej kolejności, albo jako pierwsze mogą stracić swoją ważność. 

Planowanie zużycia towarów

Tak, dobrze widzisz - analiza historii zużycia towarów w magazynach może dać konkretny obraz na przyszłość! Na podstawie danych dotyczących zużycia towarów, masz możliwość planowania zużycia w kolejnych tygodniach i analizy popularności poszczególnych produktów. Dzięki temu unikniesz sytuacji przechowywania towarów w magazynie przez długi okres i ewentualnych strat związanych z przekroczeniem terminu ważności. Tu przydatne będzie oprogramowanie do zarządzania magazynem, które dostarcza takich analiz lub pozwala wyeksportować potrzebne dane.

Programy do zarządzania magazynem

Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, każdej firmie przydadzą się narzędzia wspomagające zarządzanie magazynem i obrotem magazynowym. Odpowiednie zarządzanie gospodarką magazynową, to nie tylko ewidencjonowanie ruchu towarów, ale także sprawne reagowanie na wszelkie nieprawidłowości wynikające z popełnionych błędów lub przeoczeń. Regularnie aktualizowany program magazynowy będzie zawsze przygotowany na zmieniające się przepisy. Korzystając z takiego rozwiązania nie musisz obawiać się, że nie potrafisz wygenerować pliku JPK_MAG - program zrobi to za Ciebie! Na naszym blogu przyglądaliśmy się wcześniej plikowi JPK_MAG - w artykule dowiesz się, czym jest JPK_MAG, jaką ma strukturę, czy możesz stworzyć go samodzielne i w których programach masz możliwość zrobienia tego automatycznie. Zachęcamy do dodatkowej lektury!

Program do zarządzania gospodarką magazynową - realne korzyści:

 • zautomatyzowany eksport danych i zapisanie ich w strukturze wymaganej dla plików JPK_MAG
 • bieżące dostarczanie wiarygodnej informacji o stanach magazynowych i lokalizacji poszczególnych towarów
 • sprawne przeprowadzanie inwentaryzacji magazynów
 • obsługa dokumentów magazynowych
 • zminimalizowanie ewentualnych błędów w procesach magazynowych
 • zwiększenie wydajności pracy i przyspieszenie realizacji zadań
 • usprawnienie realizacji strategii FIFO lub FEFO

Jesteś zainteresowany pracą na programach z magazynami? Skontaktuj się z naszymi specjalistami - sprzedaz@escsa.pl lub tel. (12) 656-51-58. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości i dostosujemy najbardziej optymalne rozwiązanie do Twoich wymagań.

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu