zmień dział


Drukarka fiskalna a kasa fiskalna – podobieństwa, różnice, atuty

Drukarka fiskalna a kasa fiskalna – podobieństwa, różnice, atuty

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.05.30

Przystępując do prowadzenia działalności gospodarczej,   potencjalny przedsiębiorca obsługujący miedzy innymi klientów detalicznych,   staje przed trudnym wyborem zakupu odpowiedniego urządzenia fiskalnego. Przed podjęciem trafnej decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dotyczących m.in. wielkości zamierzonego biznesu, ilości oferowanych usług czy towarów, kwestii zatrudnienia pracowników czy perspektyw rozwoju powstającej właśnie firmy. Czynniki te w istotny sposób wpływają na ostateczny wybór bądź to kasy, bądź też drukarki fiskalnej. Jak więc rozwiązać ten dylemat?

Drukarka fiskalna czy kasa fiskalna –   co jest lepsze?

kasa fiskalna POSNET ERGOZasadnicza różnica między obydwoma urządzeniami polega na tym, że o ile kasa fiskalna może funkcjonować samodzielnie, a sprzedaż i paragon rejestrowane i wystawiane są bezpośrednio na niej, o tyle drukarka fiskalna wymaga podłączenia do komputera i integracji z odpowiednim programem sprzedażowym. W tym kontekście praca z kasą oznacza niższe koszty. Do obsługi tego urządzenia wystarczy jeden pracownik, kasjer, którym rzecz jasna może być sam właściciel firmy. Ma ono także inną jeszcze zaletę. Otóż kasy fiskalne oferują niezwykle bogaty wybór modeli. Od małych urządzeń przenośnych, znakomicie nadających się do handlu obwoźnego czy mobilnych usług, poprzez średnie kasy stacjonarne, aż po duże kasy systemowe. Dla każdego coś miłego. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić, nie myślimy o jakimś zasadniczym rozwoju firmy, a ilość oferowanych przez nas usług czy towarów jest stosunkowo niewielka (np. od 3 tys. do 15 tys. pozycji towarowych), wybierzmy kasę. Rozpoczynając pracę, będziemy musieli, rzecz jasna, wprowadzić do urządzenia informacje o wszystkich oferowanych produktach lub usługach (nazwa, cena, stawka VAT), czyli uzupełnić znajdującą się w pamięci kasy tzw. bazę PLU. Tak przygotowani możemy rozpocząć sprzedaż. Co jednak w przypadku, gdy chcemy nasz biznes rozwinąć? Zatrudnić pracowników? Mieć precyzyjną kontrolę nad rozchodem towarów? Wtedy dostrzeżemy zasadnicze ograniczenia kasy fiskalnej.

Przewaga drukarki fiskalnej nad kasą fiskalną

Drukarka fiskalna Posnet TRIOMożna powiedzieć, że nadejdzie moment, gdy z naszą kasą fiskalną dojdziemy do ściany. Okaże się, że ma ona liczne wady. Po pierwsze, nie daje możliwości podglądu stanów magazynowych. Z jej pomocą nie przeprowadzimy więc żadnych istotnych analiz naszej sprzedaży (np. tego, co się sprzedaje najlepiej). Po drugie, nie zdołamy wystawić faktury VAT bezpośrednio z kasy fiskalnej. Po trzecie wreszcie, urządzenie to nie pozwoli nam na zastosowanie automatycznych zaawansowanych systemów promocyjno-rabatowych, jakże ważnych z punktu widzenia klienta. W tych przypadkach oczywiście możemy liczyć na drukarkę fiskalną. To rozwiązanie droższe, ale bardziej funkcjonalne. I pozwalające na rozwój przedsiębiorstwa. Drukarki fiskalne wymagają komputera i współpracującego z urządzeniem programu sprzedażowego, z poziomu którego odbywa się sprzedaż. Zewnętrzny system sprzedażowo-rozliczeniowy stanowi serce całego przedsięwzięcia. To w nim zapisana jest cała baza towarów i usług. Dzięki programowi aktualizacja stanów magazynowych odbywa się po każdej sprzedaży. Możemy też z jego pomocą prowadzić efektywną kontrolę rozchodów, zarządzać działaniami pracowników i monitorować efekty ich pracy, sporządzać analizy i raporty sprzedażowe, wystawiać faktury VAT, stosować rozmaite rodzaje rabatów i promocji. To znacznie usprawnia pracę naszego sklepu. A drukarka pełni tu jedynie rolę pomocniczą – wystawia i drukuje paragony zgodnie z wymogami Ministerstwa Finansów.

 

Fachowy doradca w zakresie urządzeń fiskalnych – najlepsze rozwiązanie

Porównując urządzenia fiskalne, nie sposób nie dostrzec, że kasy fiskalne przeznaczone są do nieco innych typów firm niż drukarki. Z tych pierwszych pożytek będzie miał głównie mikroprzedsiębiorca, dbający o niskie koszty i nieposiadający zbyt bogatej bazy towarów czy usług. Ale i w średnich firmach kasy fiskalne doskonale zdadzą egzamin. Natomiast drukarki fiskalne to najlepsze rozwiązanie dla placówek handlowych dysponujących bardzo rozbudowaną bazą towarową, liczącą od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy pozycji. Dzięki różnorodnym funkcjom zintegrowanego z drukarką systemu sprzedażowego stanie się możliwe efektywne zarządzanie firmą na każdym poziomie jej działania.

Jeśli nadal nie potrafisz, drogi odbiorco tego tekstu, rozwiązać dylematu opisanego powyżej, albo wciąż nurtuje Cię zagadnienie drukarka fiskalna a kasa fiskalna, zwróć się o radę do fachowców. Oni pomogą rozstrzygnąć Twoje wątpliwości i wskażą najlepsze dla Ciebie opcje. Zapraszamy pod nr telefonu 12 656 51 58.

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu