zmień dział


Kasa fiskalna na wynajem

Kasa fiskalna na wynajem

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2023.08.17

  1. Wynajem kas fiskalnych online - gdzie i u kogo?
  2. Wynajem kas fiskalnych online - cena
  3. Wynajem kasy fiskalnej - czy to się opłaca?

 

kasy na wynajem

 

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w wielu branżach już nikogo nie dziwi. Rozpoczynając działalność liczymy się z kosztami ,,na start" - staramy się oszczędzać na czym tylko jest to możliwe, nawet przy zakupach niezbędnego wyposażenia, jakim jest kasa fiskalna. Szukamy także alternatywnych rozwiązań ,,zakupowych" w postaci, rat, leasingu czy najmu.

W niniejszym artykule przyjrzymy się kwestii najmu kas fiskalnych online - bo tylko te (onlinowe), według Ustawy o podatku od towarów i usług możemy wynajmować.
Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania - Czy to nam się opłaca? Czy wynajem przyniesie realne oszczędności?

 

Wynajem kas fiskalnych online - gdzie i u kogo?

Niewielu dystrybutorów urządzeń fiskalnych, obok możliwości zakupu na raty czy w formie leasingu ma w swojej ofercie opcję wynajmu kas fiskalnych. Zanim przejdziemy do szczegółów takiej propozycji warto sprawdzić jakie wymogi i ograniczenia temu towarzyszą.

Należy pamiętać, że wynajmowana kasa fiskalna online, (jeżeli jest przekazywana po innym przedsiębiorcy) powinna przejść przegląd techniczny wraz z wymianą pamięci fiskalnej.

Ważną kwestią, pod względem finansowym jest fakt, że podatnikowi, który podejmie się najmu kasy fiskalnej nie przysługuje 90% ulga na urządzenie fiskalne online ( zgodnie z ustawą jest to jest kwota nawet 700zł). Przepisy mówią jasno - ulga dotyczy jedynie urządzeń fiskalnych zakupionych na własność - dotyczy także zakupu na raty.

Wynajem kas fiskalnych online - cena

Cena najmu kasy fiskalnej różni się w zależności od szczegółów oferty poszczególnych dystrybutorów.

Umowy zawierane są na czas nieokreślony lub określony, a warunki ustalane są indywidualne w zależności od czasu jej trwania i wybranej kasy fiskalnej. Warto dokładnie przeczytać warunki, gdyż w niektórych przypadkach zakończenie umowy przed określonym czasem może wiązać się z olbrzymimi kosztami.

Przyjrzyjmy się jakie opłaty może zawierać umowa najmu kasy fiskalnej (podane są jedynie widełki cenowe - kwota uzależniona jest od firmy zajmującej się najmem):

  • Jednorazowa opłata startowa: ok 100 - 200 zł netto

  • Miesięczna opłata najmu: 45 - 65 zł netto/miesięcznie - zależnie od wybranego modelu kasy fiskalnej oraz czasu trwania umowy

  • Opcjonalnie: bardzo wysoka opłata za wcześniejsze zakończenie umowy

  • Opcjonalnie: opłaty za przeglądy okresowe

  • Opcjonalnie: dla przedsiębiorców których obowiązuje nakaz umożliwiania przyjmowania płatności bezgotówkowych - koszt abonamentu za terminal płatniczy: 20-50zł

Należy zwrócić uwagę aby w umowie widniały zapisy gwarantujące zaprogramowanie kasy, fiskalizację, szkolenie z obsługi oraz dostarczenie wypełnionych dokumentów do dedykowanego Urzędu Skarbowego.

Wynajem kasy fiskalnej - czy to się opłaca?

Reasumując uwzględniane wcześniej koszty, chcąc wynająć na przykład jedną z tańszych kas na rynku - kasę fiskalną Posnet Ergo Online w wersji WiFi, na 3 lata musimy liczyć się ze średnim kosztem najmu (150zł (opłata na start) + 36 miesięcy x 50zł/najem kasy = 1950zł netto), nie biorąc pod uwagę ewentualnych kosztów opcjonalnych zawartych w umowie najmu.

Koszt zakupu tej kasy to 1569 zł jeszcze przed odliczeniem ulgi - o czym poniżej.

Jeżeli nie chcemy na start wydawać sporej sumy za kasę fiskalną - warto rozważyć opcję zakupu na raty. Nie tracimy wtedy też ulgi na zakup pierwszej kasy fiskalnej, która nawet przy zakupie najtańszej kasy fiskalnej online to 700zł! - co po odliczeniu od kwoty bazowej zakupu daje nam 869zł za kasę Posnet Ergo Online w wersji WiFi.
 

Wielu przedsiębiorców, dla których jednorazowy wydatek na kasę fiskalną online jest wyzwaniem, zastanawia się z której opcji ,,posiadania" kasy fiskalnej skorzystać - wynajem czy zakup (za gotówkę lub na raty)?
Zatem odpowiedź na pytanie - czy to nam się opłaca? - zależy od każdego indywidualnie.
Czy na przełomie 3-letniego użytkowania wolimy zapłacić za wynajem 1950 zł czy 869 zł netto za zakup kasy na własność?

 

Nie możesz się zdecydować? Zapytaj o opcję najlepszą dla Twojego przedsiębiorstwa.

Zapraszamy do kontaktu! 

Grafika o tematyce kasy fiskalne z GPRS i GSM    +48 12 656 51 58 w.45             
Ilustracja przedstawiąjaca kasy fiskalne z GPRS i GSM   
sprzedaz@escsa.pl