zmień dział


Kasa fiskalna w branży erotycznej

Kasa fiskalna w branży erotycznej

Data: Wednesday, June 7, 2017

  1. Czy branża erotyczna potrzebuje kas fiskalnych? Jeśli tak, to jaki model wybrać?

Tancerka

Czy branża erotyczna potrzebuje kas fiskalnych? Jeśli tak, to jaki model wybrać?

Temat może kontrowersyjny, ale, że 7 czerwca to międzynarodowy dzień seksu więc ... postanowiliśmy się z nim zmierzyć tym bardziej, że na przestrzeni wielu lat działania   na rynku fiskalnym również klientów z tej branży obsługiwaliśmy i nadal obsługujemy.

Sprawą oczywistą są sex shopy, to przecież zwyczajne sklepy tylko ze specyficznym asortymentem. Podlegają ustawie o obowiązku urządzeń fiskalnych z definicji, chyba że jest to sprzedaż internetowa. Stosowanie urządzeń fiskalnych w handlu internetowym opisaliśmy gdzie indziej: https://www.escsa.pl/czy-trzeba-rejestrowac-sprzedaz-fiskalna-zaplata-karta  Jedyne co moglibyśmy podrzucić to uwagę, że czasem warto zainwestować, szczególnie przy dużym asortymencie, w program do obsługi sprzedaży i magazynu z podłączoną drukarka fiskalną.

Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku usług seksualnych. Skarb Państwa nie wchodzi w rolę sutenera zatem usługi nie są opodatkowane. Jak wiemy, sama prostytucja nie jest nielegalna w Polsce. Nielegalne jest sutenerstwo. Tam gdzie panie pracują jako "freelancerki" temat nie jest sporny a kasa rejestrująca raczej nie jest wymagana. Inaczej sprawy się mają w przypadku agencji towarzyskich, klubów nocnych czy też klubów go-go. Zazwyczaj jest to jakiś rodzaj zarejestrowanej działalności.   Z naszego doświadczenia wiemy, że dosyć często albo gastronomicznej albo wynajmu pokoi na godziny. Mieliśmy klienta, mniejsza o nazwę, który poprosił o zaprogramowanie na kasie fiskalnej bardzo drogich drinków lub koktajli w cenach przekraczających kilka tysięcy zł za sztukę. Co było w składzie drinków pozostaje dla nas zagadką do dzisiaj ;-)
Trudno nam się ustosunkować również do stawek VAT jakie są programowane w tej branży. Jeśli usługi zazwyczaj są nazywane delikatnie mówiąc inaczej to i   stawki VAT wybierane są zgodnie z towarem lub usługą programowaną (najbezpieczniej 23%).
Jeszcze innym gatunkiem usług erotycznych są salony masażu. W większości wypadków działają w kategorii usług pielęgnacji ciała lub rehabilitacji zdrowotnej. Czyli muszą stosować urządzenia fiskalne i programować je zgodnie ze stawkami typowymi dla w/w usług.
Zatem sądząc po przykładach z historii działu fiskalnego opłaty są najczęściej pobierane za gastronomie, czasem bardzo wymyślną lub wynajem pokoi. Nie nam oceniać branżę aby nie wejść w dyskusję ideologiczną. Temat jest nam znany i jako lider branży fiskalnej w Małopolsce również z nim zderzyliśmy się obsługując klientów.
 

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

Dodane przez Robert Kubicz

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu