zmień dział


Kasa fiskalna w branży erotycznej

Kasa fiskalna w branży erotycznej

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.03.23

Tancerka

Czy branża erotyczna potrzebuje kas fiskalnych? Jeśli tak, to jaki model wybrać?

Temat może kontrowersyjny, ale, że 7 czerwca to międzynarodowy dzień seksu więc ... postanowiliśmy się z nim zmierzyć tym bardziej, że na przestrzeni wielu lat działania   na rynku fiskalnym również klientów z tej branży obsługiwaliśmy i nadal obsługujemy.

Sprawą oczywistą są sex shopy, to przecież zwyczajne sklepy tylko ze specyficznym asortymentem. Podlegają ustawie o obowiązku urządzeń fiskalnych z definicji, chyba że jest to sprzedaż internetowa. Stosowanie urządzeń fiskalnych w handlu internetowym opisaliśmy gdzie indziej: https://www.escsa.pl/czy-trzeba-rejestrowac-sprzedaz-fiskalna-zaplata-karta  Jedyne co moglibyśmy podrzucić to uwagę, że czasem warto zainwestować, szczególnie przy dużym asortymencie, w program do obsługi sprzedaży i magazynu z podłączoną drukarka fiskalną.

Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku usług seksualnych. Skarb Państwa nie wchodzi w rolę sutenera zatem usługi nie są opodatkowane. Jak wiemy, sama prostytucja nie jest nielegalna w Polsce. Nielegalne jest sutenerstwo. Tam gdzie panie pracują jako "freelancerki" temat nie jest sporny a kasa rejestrująca raczej nie jest wymagana. Inaczej sprawy się mają w przypadku agencji towarzyskich, klubów nocnych czy też klubów go-go. Zazwyczaj jest to jakiś rodzaj zarejestrowanej działalności.   Z naszego doświadczenia wiemy, że dosyć często albo gastronomicznej albo wynajmu pokoi na godziny. Mieliśmy klienta, mniejsza o nazwę, który poprosił o zaprogramowanie na kasie fiskalnej bardzo drogich drinków lub koktajli w cenach przekraczających kilka tysięcy zł za sztukę. Co było w składzie drinków pozostaje dla nas zagadką do dzisiaj ;-)
Trudno nam się ustosunkować również do stawek VAT jakie są programowane w tej branży. Jeśli usługi zazwyczaj są nazywane delikatnie mówiąc inaczej to i   stawki VAT wybierane są zgodnie z towarem lub usługą programowaną (najbezpieczniej 23%).
Jeszcze innym gatunkiem usług erotycznych są salony masażu. W większości wypadków działają w kategorii usług pielęgnacji ciała lub rehabilitacji zdrowotnej. Czyli muszą stosować urządzenia fiskalne i programować je zgodnie ze stawkami typowymi dla w/w usług.
Zatem sądząc po przykładach z historii działu fiskalnego opłaty są najczęściej pobierane za gastronomie, czasem bardzo wymyślną lub wynajem pokoi. Nie nam oceniać branżę aby nie wejść w dyskusję ideologiczną. Temat jest nam znany i jako lider branży fiskalnej w Małopolsce również z nim zderzyliśmy się obsługując klientów.
 

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu