zmień dział


NIP na paragonie - sprawdź, czy nie złamiesz prawa

NIP na paragonie - sprawdź, czy nie złamiesz prawa

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.07.19

paragony fiskalneZgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, z dniem 1 lipca 2018r. wejdzie przepis, który jasno określa, że jeśli paragon nie będzie zawierał NIP nabywcy, nie będzie go można potem wymienić na fakturę. Ministerstwo Finansów szacuje, że na prawie 2,2 mln urządzeń ponad 1,8 mln to kasy starego typu. Sprawdź, czy Twoja kasa fiskalna ma możliwość wystawiania NIP na paragonie i jakie mogą być konsekwencje złamania prawa.  

Kasy fiskalne bez NIPu na paragonie  

Większość kas starszego typu (których numer pamięci fiskalnej rozpoczyna się od litery innej niż C), nie ma funkcji nanoszenia NIP na paragonie. Taka opcja pojawiła się dopiero w 2013 roku - urządzenia fiskalne posiadające homologację zgodną z rozporządzeniem ministra gospodarki w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. z 2013 r. poz. 1076) mają możliwość wystawiania NIPu na paragonie.

Jeżeli przedsiębiorca wystawi fakturę VAT na podstawie paragonu bez NIP kupującego, zarówno sprzedawcę jak i kupującego czekają kary. Sprzedawcę za wystawienie faktury niezgodnie z prawem, kupującego - za ujęcie dokumentu w swojej ewidencji.  

Czy wymienić starą kasę fiskalna na nową z nr. NIP?

Potrzeba wymiany starej kasy fiskalnej na nową z NIP na paragonie nie wynika bezpośrednio z przepisów. Jeśli należysz do grupy przedsiębiorców, którzy zostali objęci obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej online (kasy fiskalne online dla kogo), warto rozważyć (jeszcze przez kilka następnych miesięcy) wydawanie faktury VAT bez ewidencjonowania sprzedaży na kasie. Kasy online będą miały możliwość nabijania NIP kupującego na paragonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz uniknąć podwójnej wymiany swojego sprzętu.  

Jeżeli nie należysz do grupy przedsiębiorców zmuszonych do wymiany urządzeń na kasy online, a posiadasz kasę starego typu, zastanów się nad zakupem taniej kasy fiskalnej z kopią elektroniczną. Na naszym blogu opisywaliśmy ostatnio kasy fiskalne do 1000 zł i 1500 zł netto - sprawdź nasze propozycje.

Uwaga!

Od 1 lipca 2018 roku, za każdym razem przez wystawieniem paragonu, będziesz zobligowany do zapytania klienta, czy potrzebuje faktury VAT. Jeżeli Twoja kasa fiskalna nie ma funkcji NIP na paragonie, powinieneś od razu wystawić fakturę VAT, bez ewidencjonowania sprzedaży na kasie.

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu