zmień dział


Ostatni moment na odliczenie 700zł za kasę fiskalną?

Ostatni moment na odliczenie 700zł za kasę fiskalną?

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2023.01.31

  1. Dla kogo kasa ONLINE?
    1. Ulga, czyli odliczenie 700 zł tylko w przypadku kas fiskalnych ONLINE
    2. Ostatni moment na ulgę za kasę z kopią elektroniczną
    3. Jeśli nie kasy ONLINE to jakie?

klawiatura z napisem kasy onlineNiezależnie od tego, czy w najbliższych latach będziesz objęty obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej online, po wejściu w życie nowej ustawy o VAT także Ciebie będą dotyczyć nowe przepisy. Wygląda na to, że od tego momentu przysługująca ulga (90% wartości kasy fiskalnej, ale nie więcej niż 700zł netto) obejmie tylko urządzenia ONLINE. 

Dla kogo kasa ONLINE?

Obowiązek posiadania kas online najwcześniej dotknie przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej, wulkanizacyjnej i sprzedawców paliw. Wstępnie ustalono, że grupa ta powinna posiadać kasy online już od 1 stycznia 2019 roku. Warto pamiętać, że poprzez branżę motoryzacyjną nie rozumie się sklepów motoryzacyjnych sprzedających części czy myjni samochodowych! Już w lipcu 2019 roku na kasy online powinni przygotować się właściciele lokali gastronomicznych i firm oferujących usługi budowlane. Od stycznia 2020 roku posiadaczami kas online powinni zostać fryzjerzy, kosmetolodzy, właściciele hoteli i pensjonatów oraz osoby świadczące usługi fitness. Infografikę znajdziesz tutaj.

Ulga, czyli odliczenie 700 zł tylko w przypadku kas fiskalnych ONLINE

Dotychczas ulgę w wysokości 90% wartości urządzenia fiskalnego starego typu mógł uzyskać każdy, kto kupował je po raz pierwszy. Według przewidywań, po wejściu nowej ustawy o VAT odliczenie obejmie tylko urządzenia fiskalne online. Oznacza to, że osoby, od których nie będzie wymagane posiadanie urządzenia online, a będą chciały kupić kasę fiskalną po raz pierwszy,  nie będą mogły ubiegać się o ulgę na kasy starego typu (z papierową lub elektroniczną kopią paragonu). Wówczas kupowanie kasy z elektroniczną kopią paragonu będzie zwyczajnie nieopłacalne. Więcej informacji o kasach online  znajdziesz w artykule: Kasy fiskalne online 2018 - najczęściej zadawane pytania

Ostatni moment na ulgę za kasę z kopią elektroniczną

Jeszcze nie jest za późno! Wprawdzie nie wiemy, kiedy dokładnie ustawa o VAT ujrzy światło dzienne, jednak należy mieć świadomość, że może ona wejść w życie nawet do kilku dni po jej opublikowaniu. Zakup kasy fiskalnej wiąże się z wieloma formalnościami, między innymi zgłoszeniem urządzenia fiskalnego do urzędu skarbowego czy fiskalizacją przeprowadzoną przez uprawnionego do tego serwisanta. Jeżeli nie należysz do żadnej z grup przedsiębiorców objętych nowym obowiązkiem, poważnie zastanów się nad zakupem kasy jeszcze przed opublikowaniem nowych przepisów. 

Jeśli nie kasy ONLINE to jakie?

Do końca roku 2018 objęte homologacją są kasy z papierową kopią paragonu (wymagające przechowywania rolek paragonowych przez 5 lat). Homologacje dla kas z elektroniczną kopią paragonu (z danymi zapisywanymi na karcie SD lub microSD) będą ważne najpóźniej do końca 2022 roku. Po tych terminach nie będzie można zakupić urządzeń innych niż online. Pełna oferta kas i drukarek fiskalnych znajduje się w naszym sklepie internetowym.

 

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu