zmień dział


Rewolucja fiskalna - wszystko w jednym, czyli kasoterminal

Rewolucja fiskalna - wszystko w jednym, czyli kasoterminal

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2022.08.24

kasoterminal posnet pospay - kasa fiskalna z wbudowanym terminalem - nowość na rynkuUrządzenie łączące funkcję kasy fiskalnej i terminala płatniczego w zasadzie jeszcze nie ma ugruntowanej nazwy rynkowej. Robocza, którą dotychczas się posługujemy to kasoterminal. W Wikipedii urządzenie tego typu nie jest osobną kategorią ale podgrupą urządzeń fiskalnych jak np. kasy z kopią elektroniczną, kasy systemowe, kasy jednostanowiskowe, kasy POS itp. Możemy jednak zakładać, że nazwa kasoterminal przyjmie się.

Kasoterminal - kasa i terminal płatniczy w jednym

Przez lata w związku z regulacjami prawnymi dotyczącymi urządzeń fiskalnych oraz szczególnymi warunkami certyfikacji terminali płatniczych przez organizacje płatnicze żaden z producentów nie podjął się skonstruowania takiego urządzenia. Z perspektywy nabywcy, czyli przedsiębiorcy prowadzącego działalność handlową lub usługową, kasoterminal nie przynosi szczególnych dodatkowych korzyści poza integracją w jednym urządzeniu funkcji, które dotychczas sprowadzały się do połączenia przy pomocy portu komunikacyjnego osobnych urządzeń - terminala płatniczego i kasy fiskalnej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kasoterminali, które w jednym urządzeniu połączą trzy: tzn. terminal płatniczy, kasę fiskalną i drukarkę fiskalną. Z punktu widzenia różnorodności zastosowań taki model (tj. trzy urządzenia w jednym) może być zasadniczym przełomem, wręcz swojego rodzaju rewolucją, jeśli chodzi o ergonomię stanowisk sprzedaży.

Na początku był iPOS...

Troszkę historii. Wydaje się, że pierwszym urządzeniem tego typu na polskim  rynku jest iPOS firmy iPOS SA. Produkt będący w sprzedaży od jakiegoś czasu jeszcze nie zdobył sobie szczególnego uznania wśród klientów. Przyczyną może być brak znaczącej sieci dystrybucyjnej, bo przecież nie sam pomysł czy też jakość urządzenia, za którym stoi spora wygoda funkcjonalna dla sprzedawcy. Przyznajemy, że akurat iPOSa jeszcze nie widzieliśmy w działaniu. Znacznie krótszą historię ma POSPAY, opracowany przez konstruktorów firmy Posnet. Poza kompaktowością, POSPAY w odróżnieniu od iPOSa, daje większe możliwości integracji z oprogramowaniem do zarządzania firmą. W tej kategorii firma Novitus niedawno miała premierę kasy NEXT, która umożliwia preinstalację różnych programów dedykowanych dla systemu android. Urządzenie fiskalne Novitus NEXT to w zasadzie tablet połączony z drukarką fiskalną w jednej obudowie. Eh, w kontekście niniejszego artykułu blogowego do pełnego szczęścia brakuje właśnie zintegrowanego terminala. Niemniej trzeba przyznać że dużą zaletą kasy NEXT jest spory ekran tabletu. 

Czy wspomniany wyżej kasoterminal POSPAY to krok dalej? Czy to rewolucja w organizacji stanowisk handlowych? Raczej tak. Czas pokaże w jaką stronę pójdzie rynek kasoterminali.

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

 
   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu