zmień dział


W którą stronę zmierza rynek fiskalnych urządzeń rejestrujących?

W którą stronę zmierza rynek fiskalnych urządzeń rejestrujących?

Data publikacji: . Zaaktualizowano: 2023.01.31

Jeszcze kasa fiskalna czy już POS a może jeszcze coś innego? 

Zacznijmy od historii bo warto przyjrzeć się powodom wprowadzenia takich urządzeń jak kasy rejestrujące. Jesteśmy w USA końca dziewiętnastego wieku. Prowadzenie interesów to zawsze był i jest ciężki kawałek chleba. Zaufanie jest ważne ale zatrudnianych ludzi niestety trzeba też kontrolować. James Jacob Ritty prowadzi w Dayton lokal pod nazwą Pony House. Restauracja szybko zdobywa ogromną popularność. Dość powiedzieć, że bywają w niej również znani lokalni gangsterzy. 

pierwsza kasa rejestrująca James Ritty
James coraz bardziej zmaga się z nadużyciami i błędami w obrocie gotówką. Razem z bratem Johnem szuka rozwiązań. Rozpoczynają prace nad urządzeniem rejestrującym gotówkę w kasie. Nim udaje im się zbudować pierwowzór dzisiejszych kas fiskalnych mają za sobą dwa nieudane podejścia, jedno podobno inspirowane urządzeniem do liczenia obrotów śruby napędowej statku.
Bracia rozpoczęli małą produkcję swojego wynalazku. Niestety prowadzenie dwóch biznesów równolegle nie dało się pogodzić więc fabryczkę sprzedali Jacob H. Eckert z Cincinnati, który na jej oparciu założył firmę National Manufacturing Company. W 1884 roku przedsiębiorstwo kupił John H. Patterson. Następnie zmienił nazwę firmy na National Cash Register Company.
Warto przypomnieć, że były to urządzenia wyłącznie mechaniczne!  Dopiero w 1906 roku w NCR dodano do kasy już wcześniej wyposażonej w rolkę do zapisu operacji, napęd elektryczny.
Tyle odległej historii. Obecnie coraz mniej osób pamięta stare kasy rejestrujące używane w sklepach w PRL czy też zaraz po przemianach z 89 roku. Zmuszanym dzisiaj przez ustawę VAT do posiadania urządzeń fiskalnych przedsiębiorcom warto przypomnieć między innymi, że główny zamysł wprowadzenia kas rejestrujących   nie miał na celu państwowej kontroli rozliczania podatków np. od wartości dodanej (VAT).
To zawsze było użyteczne w prowadzeniu działalności urządzenie a jak pokazuje obecny rozwój kas fiskalnych, w którym akurat polscy producenci są w technologicznej i innowacyjnej szpicy, zbliżają się one coraz bardziej do zaawansowanych urządzeń komputerowych o funkcjonalnościach branych dosyć często z systemów klasy ERP do zarządzania przedsiębiorstwem.

Dokąd zmierza technologia kas fiskalnych?


Systemy POS a w zasadzie EPOS to na pewno nie jest odkrycie ostatnich lat. POS’y funkcjonują w handlu detalicznym od dawna. Czym jest EPOS? Funkcjonalnie jest to komputer wyposażony w monitor, klawiaturę zwykłą typu PC lub specjalizowaną, czytnik kodów kreskowych, wyświetlacz dla klienta oraz czytnik kart magnetycznych.
Istotną zmianą na pewno jest to ze coraz częściej małe jednostanowiskowe kasy tzw. ECR (elektroniczne kasy rejestrujące z ang. Electronic Cash Register) projektowane są funkcjonalnie tak, że konkurują już nie tylko z kasami systemowymi (kasy potrafiące współpracować w systemie sprzedaży z innymi kasami) ale z wyżej opisanymi systemami typu POS. 

Weźmy dla przykładu kasę fiskalną Novitus Next, ostatnie dzieło znanego sądeckiego producenta obecnie należącego do grupy Comp SA a wywodzącego się tak jak nasza firma z holdingu OPTIMUS SA (kiedyś urządzenia nazywały się OPTIMUS IC). Novitus Next klasyfikuje się w grupie małych kas fiskalnych jednostanowiskowych. Ale tak naprawdę jest to tablet w zwartej obudowie z klawiaturą jak w kasie, połączony z drukarką fiskalną. Dodatkowo podpięty do chmurowego oprogramowania NoviCloud. Kasa z możliwością preinstalacji oprogramowania gastronomicznego lub handlowego. Po drodze nowości technologicznych mamy przecież „multimedialną” kasę Elzab K10. Jedno z nowszych dzieł firmy POSNET kasa fiskalna Revo to także nie tylko kasa a skomplikowany system oddający do dyspozycji użytkownika funkcje, które może mieściły się w głowie braci Ritty ale nie były możliwe do wykonania ze względu na ograniczenia technologiczne.
Co dalej z urządzaniami rejestrującymi? W drodze jest rozporządzenie o tzw. kasach fiskalnych on-line (szerzej opisany problem w artykule: Aplikacja fiskalna kontra kasa online). W jakiej postaci wejdzie w życie jeszcze nie wiadomo. Nie wiadomo też jak wpłynie na rozwój urządzeń fiskalnych. Jedno wydaje się niemal pewne: coraz większa integracja oprogramowania do zarządzania sklepem, kawiarnią czy restauracją z urządzeniami do rejestracji będącymi obecnie zaawansowanymi komputerami. Co jeszcze? Bo przecież mało przydatne wydaje się słuchanie muzyki na Novitus Next. Dla komórek przełomem było wprowadzenie ekranów dotykowych i aparatów. Może integracja z terminalem do płatności kartą, tym bardziej, że plany Ministerstwa Rozwoju idą w kierunku płatności elektronicznych? Co mają w planach liderzy rynku jak POSNET, NOVITUS i ELZAB. A może z czymś ciekawym wyjdzie ktoś kogo się w tym momencie nie spodziewamy a kto wykorzysta nadciągające zmiany ustawowe? Cokolwiek się nie zdarzy postaramy się opisać to pierwsi. Zapraszamy do czytania bloga.

Oraz na zakupy najnowocześniejszych kas i drukarek fiskalnych - >>>>  SKLEP ESC

 

 

Więcej informacji:

tel. (12) 656-51-58 i/lub e-mail: sprzedaz@escsa.pl

   

Wybrane przez nas

Najpopularniejsze w miesiącu